E dinit se ekzistojnë disa drithëra që ndikojnë pozitivisht në përmirësimin e shëndetit të fëmijës? disa drithëra që bëjnë pjesë në kategorinë e superushqimeve,? E tillë është edhe spelta Holle!

Spelta, drithi më i vjetër!

Rezulton të jetë përdorur për herë të parë rreth 8.000 vjet më parë, është e ngjashme me grurin por ka më tepër vlera.

speltaDhe përfitimiet e speltës tek fëmijët janë:

  • Spelta organike Holle ndihmon fëmijën të ketë një qarkullim më të mirë gjaku si pasjë e sasisë së madhe të hekurit që përmban. Kjo bën të mundur që të transportohet më tepër oksigjen dhe për pasojë të parandalohet/trajtohet anemia. Pra spelta? Një trajtim natyral kundër anemisë!
  • Rregullon hormonet dhe funksionimin e tyre. Spelta organike Holle përmban sasi të konsiderueshme vitamine B3. Ajo është një vitaminë shumë e rëëndësishme në grupin e vitaminave B e cila ndihmon në funksionimin e rregullt tëëë një sërë funksionesh të organizmit.
  • Holle Organic Spelt, për kocka më të forta! Kjo si pasojë e mineraleve që përmabn (fosfor dhe kalcium). Së bashku këto dy minerale jo vetëm i ndihmojnë të forcohen kockat e fëmijës por edhe i mbajnë të forta përgjatë gjithë jetës. Gjithashtu spelta është e pasur edhe me zink, bakr, magnez që luajnë rol të rëndësishem në atë sa thamëë më lart.

Edhe per nje sistem me te mire imunitar!

  • Spelta Holle ndikon edhe në forcimin e sistemit imunitar të fëmijës. kjo pasi përmban vitaminën B e cila ndihmon karbohidratet të shndrohen në energji. Për pasojë truri, nervat dhe muskujt do të zhvillohen më mirë. Po ashtu edhe sistemi imunitar.
  • Ndihmon në uljen e kolesterolit. Kjo duke qnë se spelta përmban sasi të mëdha fibrash.
  • Është lehtësisht e tretshme nga fëmija. Ndihmon edhe në parandalimin e sëmundjeve në aparatin tretës apo kancerit të zorrës.
  • Spelta i jep energji trupit të fëmijës.
  • Spelta organike Holle ndikon gjithshtu edhe në stimulimin e rritjes dhe zhvillimit të mirë trupor. Këtë veti ja jep sasia e lartë e fosforit që gjendet tek ajo si edhe proteinat.
  • Ka veti të shkëlqyera edhe për të ruajtur një peshë të mirë trupore tek fëëmija. Të mos harrojmë se obeziteti është një problem botëror edhe tek fëmijët.

Pra spelta organike Holle do të ishte ideale për një vakt të ushqyerjes së fëmijës. mund ta gjeni me ose pa qumësht dhe ta kombinoni sipas dëshirës me fruta, perime, apo thjesht me qumësht!

Për më tepër informacione dhe produkte holle ju ftojmë të vizitoni faqen zyrtare Hollebabyalbania –> Kliko ketu. Produktet Holle jane produkte zviceriane të certifikuara Demeter. Lexo me teper mbi Demeter!

Më poshtë gjeni informacione mbi certifikimin, cfarë i bën kaq të vecanta produktet dhe përse duhet t’i zgjidhni!

Facebook Comments

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × two =