Përbërësit për 3 porcione

  • 275 gr patate të ëmbla, të qëruara dhe prera në kuba të vegjël;
  • 150 gr fileto peshku;
  • 2 lugë gjelle qumësht;
  • Vaj ulliri;
  • 2 domate të prera në copa dhe të qëruara;
  • 40 gr djathë chedar.

Përgatitja e puresë së peshkut

  • Piqni peshkun dhe patatet në avull dhe ndërkohë kaloni në vaj ulliri domatet sa të zbuten dhe krijohet tip paste.
  • Pastroni mirë peshkun nga halat dhe më pas i kaloni të gjitha ne blendër duke shtuar pak qumësht si edhe djathin chedar.

Nëse bebi është i rritur mjaftueshëm nuk ka nevojë të fruloni plotësisht derisa të bëhet pure.