Cfare e shkakton mykun e gjirit dhe si ta trajtoni?

Myku i gjirit është një infeksion i shpeshtë tek nënat gjidhënëse. Infeksioni kërpudhor në fjalë prek zonat e trupit që kanë tendencën të jenë të ngrohta dhe të lagështa.

Myku i gjirit, nga se shfaqet?

Myku i gjirit

Mund të gjendet kudo në lëkurë, kryesisht prek edhe traktin tretës apo vaginën. Candida mbahet nën kontroll nga sistemi imunitar porn ë disa raste rritet dhe shkakton infeksione mykotike.

Faktorët e rrezikut janë:

  • Thithat e carë apo të lëndurar;
  • Myku i gjirit mund të shfaqet më shpesh tek femrat që e kanë si infeksion në vaginë;
  • Probleme me sistemin imunitar apo diabetin mund të rrisin gjithashtu rrezikun;
  • Përdorimi i dsa medikamenteve si antibiotikët, kontraceptivët etj. Do të bëjnë që rreziku i shfaqjes së mykut të thithave të rritet;
  • Dieta e pasur me sheqer dhe e pakët në vitamina apo minerale do të bëjë më të madh rrezikun e shfaqjes së mykut të gjirit.

Myku i gjirit është shfaqur, si trajtohet?

Kremi anti-fungial mund të aplikohet dhe kjo mund të jetë nystatina apo clotrimazoli (gjithmonë nën përshkrimin e mjekut). Gjithashtu zona e prekur duhet mirëajrosur në mënyrë që të jetë sa më pak e lagësht dhe më pas aplikohet kremi.

Në disa raste kur shfaqet myku i gjirit mund të këshillohet trajtimi anti-fungial nga goja. Kjo bëhet e nevojshme kur kemi të bëjmë me myk të theksuar të gjinjve.  Gjithashtu peshqiri që përdorni për gjinjtë duhet të jetë i vecantë.

Mbajtja thatë e gjinjve është thelbësore për të zhdukur mykun.

Ju sugjerojme te lexoni artikuj te ngjashem:

Qumesht formule apo qumesht gjiri? E rendesishme eshte te mos paragjykojme!

Ushqyerja me gji, cilat medikamente mund te perdoren dhe cilat jo?

Kremi i thithave te gjirit, 5 gjerat qe duhet patjeter te dini!

Per me teper informacione na ndiqni edhe ne faqen tone te Facebook si edhe Instagram

Facebook Comments

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 + nine =