Lëkura e foshnjave ndryshon nga lëkura e te rriturve  nga shumë faktorë si: struktura, përbërja dhe funksioni i saj, duke qenë më e prekshme  ndaj infeksioneve. Mirëmbajtja e funksionalitetit të barrierës së lëkurës dhe integritetit ka ndikim të madh në parandalimin e dehidrimit të lëkurës së brishtë të foshnjave. Për të ndihmuar lëkurën e fëmijës suaj të  jete e shëndetshme, duhet të përdorni produkte me  pH-neutral për të pastruar butësisht lekuren dhe emollientet  e duhur që rrisin barrierën mbrojtese  e lëkurës së foshnjeve dhe për të parandaluar humbjen e lagështise.

Produktet kozmetike për foshnjat dhe fëmijët duhet të jenë krejtësisht të sigurta, hipoallergjike, duke minimizuar irritimin e syve. FROIKA ka formuluar linjën Infant Care, e cila përfshin një shumëllojshmëri produktesh, të dizejnuara ekskluzivisht për nevoja të veçanta të lëkurës së ndjeshme të foshnjeve dhe femijeve pa parabene dhe sulfate.

 Ninolin Shampoo

Ninolin Shampoo  (125ml)

Gjate javeve te para te jetes foshnjore, Cradle cap (balta e kokes ) e njohur dhe si dermatitis seborrheic  shfaqet ne qepalla, vetulla, hunde dhe pas vesheve.
> Shfaqet me skuama dhe eriteme.
> Shkaqet jane gjenetike.
 Shampo trajtuese NINOLIN 
> Veprim i bute antibakterial.
> Rregullon hiperkeratozen – seborrhea.
> Veprim Emollient – Zbutes
Acide yndyrore ω-6, oat extract.
Ne saje te perberesve te bute dhe hidratante shampoja Ninolin  duke u perdorur rregullisht me masazhe te lehta jep efikasitet maksimal dhe tolerohet mire nga lekura e ndjeshme e bebeve. Shpelahet me uje te bollshem.

 

Ninolin Oil

NINOLIN  OIL (125ml)
Trajtim special per cradle cap( dermatitis seborrheic). Zbut skuamat. I heq, hidraton skalpin dhe rikthen ekuilibrat fiziologjik.
NINOLIN OIL permban:
Acide yndyrore ω-6, tershere, vaj bajame, bisabolol

 Ninolin Oil mund te perdoret edhe si vaji hidratant  trupi.

Paraben free, pa vajra mineral, linolin, pa alergjen.

 

Baby Shampoo & Bath

SHAMPOO & BATH  (400ml)

Shampo ekstremisht e  bute  per lekuren e bebeve, floket dhe syte.

Rekomandohet per te posalindurit, bebet dhe femijet. Ne saje te polisakarideve dhe vitaminave e le lekuren te hidratuar, pa demtuar filmin lipoidic dhe balancen fisiologjike te lekures duke ofruar nje ndienje kernaqesie dhe comforti.

Sapun, SLES, paraben FREE.

Permban: Polisacharide natyrale, Vit F&B5,

Exrakt tershere botanike, Chamomil.

Baby Hydratant Milk

BABY HYDRATANT MILK  (400ml)

Emulsion qetesues  dhe hidratant me efekt  detoksifikant. Kombinimi i polisacharideve me vitaminat,acidet e ngopura yndyrore dhe extraktet e tersheres qetesojne, hidratojne, detoksifikojne shtresen qe ruan dhe forcon balancen fisiologjike imune te lekures.

Paraben free.

 FROIKA  BABY BARRIER CREAM

FROIKA  BABY BARRIER CREAM eshte nje krem mbrojtes specifik per perkujdesjen ndaj lekures se ndjeshme te te ndenjurave  tek bebet.

FROIKA Baby-Barrier Cream:

> Mbron lekuren nga lageshtia dhe demtimi nga urina duke formuar nje shtrese mbrojtese qe i reziston ujit.
> Parandalon acarimet e lekures dhe dermatitin nga pelenat.
> Hidraton dhe rrit funksionet mbrojtese natyrale te lekures.
> Ofron veprim zbutes dhe antiseptik.
> Perkujdesje ditore per lekuren e femijeve dhe bebeve.
> Zinc Oxide, Panthenol, Allantoin, acide te ngopura ω-6.

FROIKA  BABY LIQUID TALC

FROIKA  BABY LIQUID TALC (125 ml) ne kontakt me lekuren kthehet ne puder duke eleminuar riskun e shperndarjes ne ajer. Mbron lekuren sensitive ndaj skuqjes dhe irritimeve ne qafe, sqetulla, kembe dhe gluteuse. Krijon nje barriere fiziologjike ndaj faktoreve irritues te lekures si: urina, fecet, djersa, veshjet dhe pelenat.

Mund te perdoret dhe tek te rriturit  ne djersitjen e shtuar ne kembe, sqetulla, ne regjionin inguinal dhe ne vendet e  kontaktit me veshjet.

 

CALAMINE LOTION

 

CALAMINE LOTION (Antipruriginoz) (125 ml)

Emulsion qetesues, hidratant me efekt  kunder ndienjes se kruajties.

Qeteson menjehere kruajtjen dhe irritimin e lidhur me problermet e tharjes, ekzemes, atopise,alergjise, pickimet nga insekti dhe varicela.

Permban: Calamine, panthenol, polidocanol te cilat se bashku kane efekt kunder kruarjes dhe antinflamator.

Omega plus acidet, extracti i tersheres dhe  phytosterolet jane anti-irritant dhe hidratant.

Vajrat bimor, phitosqualenet & shea butter zbusin dhe mbrojne lekuren maximalisht