8 C
Tirana
E shtunë, Janar 19, 2019

Ushqyerja

5 shenjat e mbiushqyerjes tek bebat!

ushqim
Dy arsye te forta per te mos e detyruar femijen te haje nese nuk do! Ju ka ndodhur ndonjëherë të mendoni se jeni duke e ushqyer më tepër nga sa duhet fëmijën? Ndoshta ai nuk ka qënë në gjendje të përfundojë të gjithë tasin e ushqimit që i keni vendosur para. Prandaj shtë shumë e rëndësishme që në vazhdim...

5 ushqimet që favorizojnë përqëndrimin tek fëmija

perqendrim
Ja cilat jane ushqimet qe parandalojne anemine! Ushqyerja e shëndetshme është shumë e rëndësishme për rritjen e mirë të fëmijës. Mos harroni, edhe truri ushqehet prej ushqimeve që ne konsumojmë. Sidomos në periudhën e shkollës fëmijët kanë nevojë për përqëndrim  prandaj ne si prindër duhet të zgjedhim me kujdes ushqimet që ju shtrojmë në tavolinë. Cilat do të ishin ushqimet që...

Qumështi i dhisë, vlerat dhe përfitimet që ka fëmija

qumeshti i dhise
Qumesht gjiri apo qumesht formule? E rendesishme eshte te mos paragjykojme! E theksojmë! Qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për fëmijën të paktën deri në vitin e parë të jetës. Por nëse për një arsye apo një tjetër kjo nuk është e mundur atëherë alternativa më e mirë e zëvendësimit do të ishte qumështi i dhisë. Qumështi i...

8+1 përfitimet e speltës Holle tek bebat

Meli, perfitimet qe femija ka nga konsumi! Cfare duhet te haje femija nga muaji i 6 i jetes? E dinit se ekzistojnë disa drithëra që ndikojnë pozitivisht në përmirësimin e shëndetit të fëmijës? disa drithëra që bëjnë pjesë në kategorinë e superushqimeve,? E tillë është edhe spelta Holle! Spelta, drithi më i vjetër! Rezulton të jetë përdorur për herë të parë...

Gjidhënia, ndikon edhe në numrin e fëmijëve

gjidhenia
Sipas një studimi gjidhënia nuk ndikon vetëm në shëndetin e nënes apo fëmijës por edhe në numrin e fëmijëve që cifti do të bëjë. Nënat që zgjedhin të ushqejnë me gji bjnë edhe më tepër fëmijë. Këtë e pohojnë rezultatet e një studimi të kryer nga Cornell university në gati 3600 gra. Gjidhënia, si ndikon në numrin e fëmijëve? Gjidhenia Studiuesit shprehin...

Kur fëmija nuk ha ushqim veproni kështu!

ushqim
Perse bebushat duhet te konsumojne Holle Organic Food? Cfare ushqimesh duhet te permbaje dreka dhe darka e femijes? Kur mund t'i japim mjalte bebes? Kur fëmija nuk ha ushqim shumica e prindërve ndihen keq duke qënë se nuk dinë cfarë të bëjnë më. Përpiqen me cdo kusht, provojnë lloje të ndryshme ushqimesh por më kot. Të mos harrojmë se ushqimi...

Mileti, drithi që nuk duhet të mungojë në dietën e bebes!

mileti
Mileti, drithi që nuk duhet të mungojë në dietën e bebes Mileti është një nga drithërat më të ushqyeshëm të fëmijës. Pa gluten, lehtësisht i tretshëm dhe konsiderohet si një nga drithërat që paraqet rrezikun më të ulët të shfaqjes së alergjive tek fëmija. Mileti, përse është kaq i mirë për fëmijët? Mileti është një drith i pasur me proteina dhe vitamina...

2 arsye për të mos e detyruar fëmijën të hajë kur nuk do!

Shume nena e detyrojne femijen te haje kur nuk do dhe kjo eshte e gabuar. Specialistët ende theksojnë se është e rëndësishme që ushqyerja e fëmijës me ushqime të ngurta duhet të fillojë nga muaji i 6 i jetës. Në disa raste vogëlushët nuk pranojnë me lehtësi shijet e tyre prandaj ushqyerja kërkon durim nga ana e nënës. E...

Cfarë duhët të hajë një fëmijë në darkë?

Nga muaji i 7-8 i jetës ju mund t’i filloni bebit vaktin e darkës. Ky ritëm ndiqet zakonisht nëse bebi fillon ushqimin në muajin e 6. Vakti i darkës nuk duhet të përjashtojë gjirin, pra edhe nëse fëmija ha ushqimin që i keni përgatitur sërish duhet t’i jepni të pijë por gjithmonë pasi ka konsumuar supën. Cfarë mund të përmbajë...

Përse është e rëndësishme që fëmijët të hanë mish? Dhe cili është mishi i duhur?

Mishi është një ushqim shumë i mirë për fëmijët dhe ekspertët e Federatës Italiane të Ushqimit shprehen si më poshtë! Cili është roli i proteinave të mishit në rritjen e fëmijës? Rol thelbësor luajnë këto proteina sepse proteinat shtazore janë më complete se ato vegjetale duke qënë se [ërmbajnë në vetvete më shumë lloje aminoacidesh. Proteinat vegjetale nuk janë kaq të...

Bebi i Javës

19,446FansaPëlqeje
41,061NdjekësitNdjek
8NdjekësitNdjek

Moti

Tirana
broken clouds
8 ° C
8 °
8 °
87 %
3.6kmh
75 %
Sht
8 °
Die
6 °
Hën
8 °
Mar
6 °
Mër
5 °