8 C
Tirana
E shtunë, Janar 19, 2019
Fillimi Vogëlushi im! Rritja dhe zhvillimi

Rritja dhe zhvillimi

Disa zakone të cuditshme dhe njëkohësisht argëtuese që bëjnë fëmijët…

zhvillimi i femijes
Të gjitha e dimë se fëmijët kanë disa zakone që i bëjnë në momente të caktuara gjatë ditës. Cdo fëmijë në fakt ka mënyrën e vet së të shprehurit, edhe nëpërmjet gjesteve në pamje tepër rastesore. Dhe ndërsa theksojmë se zakonet e bebave janë të ndryshme, ndër  më të theksuarat i keni më poshtë. Dhe na thoni se cilat prej...

Kur bebat qeshin për herë të parë?

qesh
Ndalu pak dhe falenderoje femijen... qesh Mjafton prania e nënës dhe bebi do të qeshë, do të ndihet i lumtur. Dhe madje sipas studimeve djemtë qeshin më shumë se vajzat. Por kur një bebe është në gjendje të qeshë? 90% e bebave munden ta bëjnë këtëë nga muaji i dytë i jetës. Sipas nje studimi të kryer nga London Birkbeck University,...

7 veprimet që bebat bëjnë më shpesh…

bebat
Cfare i pershperita vajzes time... 8 menyrat si nena ndikon tek femija! Cfare me mesoi te qenit nene e stresuar... Veprimet e bebave gajtë muajve të parëë të jetës shkaktojnë një ndjenjë unike, të papërsëritshme. Ardhja në jetë e të porsalindurit është një nga momentet më të bukura për gruan. Ajo kujdeset për të , e do, e puth...

Treguesi Apgar, cfarë është dhe cfarë tregon në lidhje me shëndetin e të porsalindurve?

apgar
Foshnja e porsalindur i nënshtrohet një testi të quajtur, testi Apgar. Ai është testi i parë që i kryhet fëmijës dhe më poshtë do t’ju shpjegojmë për cfarë bëhet fjalë. Testi Apgar, si lindi? Virginia Apgar ka qënë një mjeke anesteziste që në vitin 1952 propozoi të përdorej testi Apgar si një metodë për të vlerësuar gjendjen e fëmijës dhe mënyrën...

Njihuni me bebet prematurë më të vogla në botë!

premature
Bebet premature me te vogla ne bote! Cfare eshte ne te vertete vuatja fetale? Cfare eshte dhe si aplikohet lindja me vakuum? Këto janë rastet më ekstreme të fëmijëve prematurë që kanë mbijetuar pas lindjes. Për dikë që nuk ka parë asnjëherë një fëmijë prematurë është e vështirë të kuptojë sa të vegjël këta fëmijë janë në të vërtetë. Mesatarisht...

Pikat e bardha tek bebet, përse shfaqen?

pikat e bardha
Menyra ideale per ta bere bebin te gromesije? Pikerisht kjo! Te lajme beben ne menyren e duhur, eshte koha e banjos!! Pikat e bardha janë një “problem” që prek rreth 50% të bebeve të porsalindura dhe kanë tendencën të zhduken brenda 2-4 javeve. Gjithcka që duhet të dini rreth pikave të bardha Këëto pika të bardha janë ciste dhjamore të mbushura...

Dielli, në të vërtetë armik apo aleat i lëkurës së fëmijës?

diell
Dielli mund të jetë vërtet një aleat apo armik i lëkurës së fëmijës? Le ta zbulojmë në vijim! Nënat në përgjithësi duhet t’i drejtohen mjekut për të marrë një informacion të saktë në lidhje me kohën që fëmija i tyre mund të kalojë në diell. Kjo duke marrëë parasysh faktin se sa delikate është lëkura e fëmijës. (dielli) Dielli mund të...

8 faktorët që do të ndikojnë në pamjen e të porsalindurit

i porslainduri
I porsalinduri Besoj se pamja e të porsalindurit është një nga cështjet që ngjall më tepër kuriozitet tek nënat e reja. Si do të jetë ai? Kujt do t’i ngjajë? Etj etj etj. Dhe pamja e të porsalindurit do të ndikohet drejtpërsërdrejti nga këta 8 faktorë! Roli i AND Të gjithë e dimë që rolin kyc e luan pikërisht gjenetika. Pra të...

Kordelet e flokëve tek vajzat, kujdes me përdorimin e tyre!

kordelet e flokeve
Kordelet e flokeve tek vajzat Kordelet e flokëve tek vajzat janë të dëmshme? Varet! Disa këshilla në lidhje me përdorimin e tyre. Kordelet e flokëve tek vajzat, cfarë duhet të dinë nënat? Kordelet e flokëve tek disa vajza sjellin shqetësime. Nëse ajo ndien bezdi do të fillojë ta tërheqë për ta hequr. Një tjetër detaj që duhet t’i kushtoni kordelet rëndësi është...

Fontanela, cfarë duhet të dini rreth saj?

Fontanela është ajo pjesa e butë që ndodhet tek koka e bebes dhe që shpesh shqetëson prindërit. Fontanelat Ndryshe quhen edhe “qepjet” që ndodhen mes kockave janë zona shumë delikate të mbuluara nga membranat që ndodhen nën kockat e kafkës. Edhe pse ka disa fontanela në kokën e fëmijës, më e njohura nga prindërit është ajo në zonën e sipërme të kokës....

Bebi i Javës

19,444FansaPëlqeje
41,017NdjekësitNdjek
8NdjekësitNdjek

Moti

Tirana
broken clouds
8 ° C
8 °
8 °
81 %
3.6kmh
75 %
Sht
8 °
Die
6 °
Hën
8 °
Mar
6 °
Mër
4 °