13 C
Tirana
E martë, Nëntor 20, 2018
Fillimi Vogëlushi im! Rritja dhe zhvillimi

Rritja dhe zhvillimi

Njihuni me bebet prematurë më të vogla në botë!

premature
Bebet premature me te vogla ne bote! Cfare eshte ne te vertete vuatja fetale? Cfare eshte dhe si aplikohet lindja me vakuum? Këto janë rastet më ekstreme të fëmijëve prematurë që kanë mbijetuar pas lindjes. Për dikë që nuk ka parë asnjëherë një fëmijë prematurë është e vështirë të kuptojë sa të vegjël këta fëmijë janë në të vërtetë. Mesatarisht...

Pikat e bardha tek bebet, përse shfaqen?

pikat e bardha
Menyra ideale per ta bere bebin te gromesije? Pikerisht kjo! Te lajme beben ne menyren e duhur, eshte koha e banjos!! Pikat e bardha janë një “problem” që prek rreth 50% të bebeve të porsalindura dhe kanë tendencën të zhduken brenda 2-4 javeve. Gjithcka që duhet të dini rreth pikave të bardha Këëto pika të bardha janë ciste dhjamore të mbushura...

Dielli, në të vërtetë armik apo aleat i lëkurës së fëmijës?

diell
Dielli mund të jetë vërtet një aleat apo armik i lëkurës së fëmijës? Le ta zbulojmë në vijim! Nënat në përgjithësi duhet t’i drejtohen mjekut për të marrë një informacion të saktë në lidhje me kohën që fëmija i tyre mund të kalojë në diell. Kjo duke marrëë parasysh faktin se sa delikate është lëkura e fëmijës. (dielli) Dielli mund të...

8 faktorët që do të ndikojnë në pamjen e të porsalindurit

i porslainduri
I porsalinduri Besoj se pamja e të porsalindurit është një nga cështjet që ngjall më tepër kuriozitet tek nënat e reja. Si do të jetë ai? Kujt do t’i ngjajë? Etj etj etj. Dhe pamja e të porsalindurit do të ndikohet drejtpërsërdrejti nga këta 8 faktorë! Roli i AND Të gjithë e dimë që rolin kyc e luan pikërisht gjenetika. Pra të...

Kordelet e flokëve tek vajzat, kujdes me përdorimin e tyre!

kordelet e flokeve
Kordelet e flokeve tek vajzat Kordelet e flokëve tek vajzat janë të dëmshme? Varet! Disa këshilla në lidhje me përdorimin e tyre. Kordelet e flokëve tek vajzat, cfarë duhet të dinë nënat? Kordelet e flokëve tek disa vajza sjellin shqetësime. Nëse ajo ndien bezdi do të fillojë ta tërheqë për ta hequr. Një tjetër detaj që duhet t’i kushtoni kordelet rëndësi është...

Fontanela, cfarë duhet të dini rreth saj?

Fontanela është ajo pjesa e butë që ndodhet tek koka e bebes dhe që shpesh shqetëson prindërit. Fontanelat Ndryshe quhen edhe “qepjet” që ndodhen mes kockave janë zona shumë delikate të mbuluara nga membranat që ndodhen nën kockat e kafkës. Edhe pse ka disa fontanela në kokën e fëmijës, më e njohura nga prindërit është ajo në zonën e sipërme të kokës....

Përse bebet kur lindin qajnë? Është vërtet e nevojshme?

Sepse e qara e parë është një nga mënyrat që tregon se bebi është i shëndetshëm, pra është e domosdoshme që ata të qajnë. Gjithsesi jo të gjithë fëmijët qajnë sapo dalin derisa inkurajohen nga dikush tjetër. Mushkëritë janë të shëndetshme E qara e bebit është edhe si një test që tregon si funksionojnë mushkëritë e tij. E qara në fakt...

Përse fëmijët duhet të ecin zbathur?

Sidomos tek fëmijët kjo sjell tepër përfitime. Cilat janë këto? Le të shohim më poshtë! Përfitime nga ana anatomike. Duke ecur zbathur formohet më mirë struktura e këmbës duke evituar kështu deformimet që kanë lidhje me shputën e sheshtë. Gjithashtu stimulohet zhvillimi I artikulacioneve, të kockave dhe muskulaturës. Sidomos, në verë, lironi fëmijët nga këpucët! Kështu do të evitoni ehde...

Si do ta ketë zërin fëmija kur të rritet?

Një studim tregon se zëri i fëmijës në moshën 5 vjecare mund të mësohet si do të jetë që në muajin e 4 të jetës. Ata hedhin hipotezat se një pjesë domethënëse ka zhvillimi i zërit që në barkun e nënës. Cfarë ton zëri do të ketë një fëmijë 5 vjec? Sipas një sutidimi të Universitetit të Lionit në Sussex si...

T’jua vendosim apo jo vathët vajzave?

E dini që ky zakon aq i preferuar nga mamat ka rreziqet e veta kur bëhet fjalë për vajzat në moshë të vogël? E megjithatë kjo është një praktikë që ndodh shpesh në shmë vende të botës e madje edhe tek ne. Ndërsa disa të tjerë jo vetëm janë kundër saj por edhe madje guxojnë ta quajnë si një...

Bebi i Javës

18,586FansaPëlqeje
32,653NdjekësitNdjek
8NdjekësitNdjek

Moti

Tirana
light rain
13 ° C
13 °
13 °
87 %
3.6kmh
90 %
Mar
15 °
Mër
12 °
Enj
13 °
Pre
13 °
Sht
10 °