8 C
Tirana
E shtunë, Janar 19, 2019
Fillimi Vogëlushi im! Problemet me gjumin

Problemet me gjumin

Bebi 12 muajsh, regresioni i gjumit dhe 6 fakte që duhet të merrni në konsideratë

Gjumi i fëmijës ndonjëherë është tepër i vështirë për t’u kuptuar si funksionon. Dmth pikërisht atëherë kur mendon se e ke krijuar rutinën dhe bebi tashmë është mësuar, ndodh që gjithcka të kthehet mbrapsh dhe bebi të pësojë regres. Cfarë është një regres? Konsiderohet si regres momenti kur fëmija humb komplet zakonet e mira dhe i zëvendëson ato me “të këqija”....

Përse gjumi i pasdites është i rëndësishëm për fëmijën?

Gjumi i padites sipas studimeve të fundit sjell përfitime si për fëmijën ashtu edhe për të rriturit. Kjo sjell një sërë efektesh pozitive në trurin e vogëlushit duke përmirësuar memorien dhe aftësitë e tij për t’u përqëndruar duke i dhënë gjithashtu mundësinë e të ndjerit edhe më mirë përgjithësisht. Por sipas pot ë njëjtave studime, nuk duhet ekzagjeruar duke qënë...

Fëmijët flejnë pak natën? Zgjidhja është tek ushqimi

Të dashura nëna! Sa herë keni menduar me vete “kur do të marrin fund netët pa gjumë? Sa herë e keni gdhirë natën sy hapur me një bebe që nuk do t’ja dijë për gjumë? Epo tani King’s College London dhe St’George University në Londër kanë konfirmuar zjidhjen. Cili është? Sipas një studimi të publikuar në Jama Pediatrics konsumi i ushqimeve...

Co-Sleeping, avantazhet dhe disavantazhet

  Quhet co-sleeping dhe i referohemi ndarjes së krevatit nga prindërit dhe vogëlushët. Në fillim ngjan si dicka praktike por ka edhe disavantazhet e veta. Cilat janë disavantazhet? Po avantazhet? Avantazh: ndihmon në gjidhënie dhe madje fëmija merr më shumë përkëdhelje Pra ju e keni femijën pranë dhe nuk duhet të coheni sa herë ai  do të pijë. Kështu edhe bebi duke ju...

4 ide për të vendosur në gjumë fëmijët

Kur vjen puna tek gjumi nuk mendoj se ka ndonjë prind që nuk e di sa e vështirë është kjo pjesë. Disa ide interesante për t’i vendosur në gjumë do të ishin Krijoni një rutinë të ekuilibruar për fëmijën. Zakonet e shëndetshme do të ndikojnë pozitivisht edhe në zhvillimin fizik, konjuktiv, emotiv dhe social të fëmijës. ata duhet të kenë...

SIDS vdekja e bebit ne gjumë, veprimet që e parandalojnë!

Vdekja e bebes në gjumë është një dukuri që prek më shpesh bebet në vitin e parë të jetës dhe që aktualisht përfaqëson shkakun më kryesor të vdekjes së bebave që gëzojnë shëndet të mirë në lindje. Në 90% të rasteve prek bebet nën 6 muajshe me një rrezik më të madh për bebet midis muajit të 2 dhe...

Vendosni bebin në shtrat ndërsa është ende zgjuar!

Mentorja e gjumit Alexis Dubief është shprehur se fëmijët kanë nevojë të gjendjen gjatë zgjimit të natës në të njëjtën situatë që kanë fjetur për t’u rikthyer sërisht në gjumë. Kështu nëse kanë rënë në gjumë duke u tundur apo në gji të njëjtën gjë do të kërkojnë pas cdo zgjimi gjatë natës. Sipas Alexis fëmijët që flejnë me vese...

Ushqyerja gjatë natës, kur dhe si ta ndërpresim?

Zakonisht në muajin e 4-6 fëmijët marrin gjatë ditës sasinë e duhur tëë kalorive që i mundëson fjetje pa ndërprerje gjatë gjithë natës. E megjithatë në disa raste edhe bebe në moshë më të vogël fillojnë të mos zgjohen për të pirë qumësht Nëse nëna gjatë ditës nuk është shumë prezente fëmija zgjohet më shpesh për të pirë gji ose...

Sa orë në ditë duhet të flejnë fëmijët

Çdo fëmijë ka individualitetin e vet sa i takon ritmit të gjumit dhe ngrënjes poashtu edhe nevojave. Pikërisht të porsalindurit në javët e para nuk është e zhvilluar ndjenja e ditës dhe natës. Mundësia për të ndikuar në këtë ritëm është shumë e ulët. Prindërit mund të mbështesin zhvillimin e fëmijës, por përcaktimi i parë i mbetet fëmijës. Disa të porsalindurkanë...

Gjumi i bebes, kur duhet te shqetesohemi?

Ka raste kur fëmija do të flejë më shumë gjumë dhe kjo për arsye se mund të jetë i lodhur, të mos harrojmë se ai ka nevojë për më shumë orë pushim se të rriturit. Sipas National Sleep Foundation, bebet duhet të flejnë 14-15 orë, fëmijët e moshës parashkollore 11-13 orë dhe ata të moshës shkollore 10-11 orë. Si te...

Bebi i Javës

19,446FansaPëlqeje
41,061NdjekësitNdjek
8NdjekësitNdjek

Moti

Tirana
broken clouds
8 ° C
8 °
8 °
87 %
3.6kmh
75 %
Sht
8 °
Die
6 °
Hën
8 °
Mar
6 °
Mër
5 °