12 C
Tirana
E hënë, Nëntor 19, 2018
Fillimi Vogëlushi im! Probleme & sëmundje

Probleme & sëmundje

Shikimi i fëmijës, kontrollet e syve tepër të rëndësishme

shikimi i femijes
Shikimi i fëmijës Kontrollet e syve tek fëmijët janë tepër të rëndësishme. Kjo duke qënë se mundësojnë diagnostikimin e problemeve dhe për pasojë edhe korrigjimin e defekteve qysh në moshë të hershme. Shikimi i fëmijës duhet të kontrollohet që në moshën 4 vjecare në mënyrë që edhe kurimi të jetë më i lehtë për t’u bërë. Këtë fakt e mbështet edhe...

Fëmija ka kollë? Aerosol nuk është një zgjidhje!

femija ka kolle aerosol
femija ka kolle aerosol femija ka kolle aerosol Aerosoli shpesh këshillohet të përdoret tek fëmija nëse ka kollë, dhe duke menduar se tashmë ky do të kthehet në një problem për shumë nëna ndarja e këtij informacioni do të kishte vlerë. kolle femija aerosol Duke aerosoli  qënë se tashmë fëmijët femija kanë shkuar në shkolla dhe kopështe, virozat e shoqëruara me...

Bronshiti tek fëmijët, mund ta parandalojmë?

bronshiti tek femijet
Bronshiti Bronshiti tek femijet është një infeksion i rrugëve të frymëmarjes tek fëmijët. Nëse është e mundur ta parandalojmë do ta shohim më poshtë. Bronshiti tek fëmijët, mund ta parandalojmë? bronshiti tek femijet Një ndër pyetjet më të shpeshta të nënave është “a mund të parandalohet bronshiti?” Lajmi i mirë është “po”! Bronshiti mund të parandalohet. Bronshiti tek femijet Para bronshiti tek femijet...

Njollat e fëmijëve: cilat janë shkaqet?

njollat e femijeve
Njollat e femijeve shkaqe Cfarë janë njollat e fëmijëve? Janë një problem? Ju përgjigjemi më poshtë Njollat e fëmijëve mund të kenë shkaqe të ndryshme dhe në disa raste bëhen burim shqetësimi për prindërit. Sipas ekspertëve të shëndetit, njollat e fëmijeve mund të shpjegohen në shumë mënyra dhe në disa raste mund të paraqesin një problem të caktuar. Cfarë janë njollat e...

Si të trajtojmë diarrenë akute të fëmijës?

Në radhë të parë duhet të dini se bëhet fjalë për diarre në momentin kur fëmija bën të paktën 3 defekime në ditë në mënyrë të ujshme, shoqëruar me ose pa të vjella, dhimbje barku apo temperaturë. Cfarë duhet të dinë prindërit Nuk ka nevojë për analiza fecesh. Në më të shumtën e rasteve (kur nuk abuzohet me ushqimin apo...

A ka fëmija im autizëm? Shenjat më të hershme për ta dalluar!

Sigurisht që për prindërit nuk është e lehtë të pranojë se fëmija ka autizëm, por nëse do të njihen shenjat e hershme dhe do të diagnostikohet problemi edhe trajtimi do të jetë më efektiv. Cfarë është autizmi? Autizmi është një crregullim që shfaqet tek fëmija në foshnjëri dhe mund të shkaktojë tek vogëlushi disa mangësi kryesisht në zhvillimin e të folurit,...

Sytë e bebes dhe konjuktiviti, cfarë duhet të dinë prindërit?

Bebet e vogla preken shpesh prej konjuktivitit dhe zakonisht ky problem shfaqet gjatë muajit të parë të jetës. Shkaktar mund të jenë edhe faktorë të jashtëm si dielli, shfaqja e virozave, kontakti me bakteret, era etj. Cfarë duhet të dini në rastet kur prek bebet e porsalindura Mund të shoqërohet me fryrje dhe inflamacion. Një nga shkaqet kryesore tek të porsalindurit...

Është normale që fëmija të refuzojë të kryejë nevojat personale në tualet?

Kjo nuk është dicka e pazakontë. Fëmijët mund të zhvillojnë ndjenja ankthi ndërsa përdorin tualetin, dhe këtë e pohon për "BabyCenter" edhe autori i librit “A parent’s guide to toilet training” Jan Faull. Si duhet të sillen prindërit në këtë rast? Flisni qetësisht me fëmijën dhe përpiquni të kuptoni cfarë fshihet pas sjelljes që ka. Ndoshta e bezdis ulja në tualet...

Sindroma West, shkaqet, trajtimi dhe cfarë e pret më pas fëmijën

Sindroma West, e njohur ndryshe edhe si “spazma infantile” është një formë shumë e rrallë e epilepsisë e zbuluar për herë të parë në vitin 1841 nga mjeku W.West dhe djali i tij. Kë prek sindroma West? Zakonisht prek fëmijët nga mosha 3-12 muajshe. Simptomat? Vonesë në zhvillimin e trurit; Truri funksionon në mënyrë jo normale dhe gjatë encefalogramës vihet re një...

Si të veprojë nëna kur fëmija digjet me ujë të nxehtë?

Icidente të tilla bëjnë pjesë në jetën e fëmijës, e madje djegiet në kuzhinë janë pikërisht incidentet më të shpeshta që ndodhin brenda shtëpisë tek fëmijët. Normalisht ju duhet të merrni të gjitha masat e nevojshme për të parandaluar këtë, megjithatë në rast se ndodh duhet të veproni si më poshtë. Cfarë të bëjmë nëse fëmija digjet me ujë të nxehtë? Duhet...

Bebi i Javës

18,582FansaPëlqeje
32,640NdjekësitNdjek
8NdjekësitNdjek

Moti

Tirana
broken clouds
12 ° C
12 °
12 °
76 %
1kmh
75 %
Hën
9 °
Mar
14 °
Mër
12 °
Enj
13 °
Pre
13 °