12 C
Tirana
E hënë, Nëntor 19, 2018
Fillimi Vogëlushi im! Kujdesi ndaj bebes

Kujdesi ndaj bebes

Cfarë të bëni nëse fëmija qan shpesh natën?

femija
Femija qan shpesh naten Vjen nata dhe fëmija qan shpesh? E madje ndonjëherë ju duket sikur nuk ka asnjë arsye? Pra edhe mënyrë për ta qetësuar nuk gjeni duke qënë se nuk dini shkakun? Fëmija qan shpesh natën, arsyet mund të jenë si më poshtë Pasi jeni siguruar se fëmija nuk ka uri, nuk ka nevojë të ndërrohet bebelina, nuk ka ftohtë...

Përse fëmijët thithin gishtin?

Fëmijët thithin gishtin pasi i ndihmon të qetësohen. Ky është një veprim që e bëjnë edhe ndërsa janë brenda barkut, në foshnjëri e me shumë mundësi mund ta bëjnë edhe në moshën parashkollore. Zakonisht gishti i madh futet në gojën e tyre gjatë kohës kur duan të flejnë gjumë, kur janë të mërzitur, të lodhur , kanë frikë apo ankth. A...

Zëri i nënës ndez trurin e fëmijës!

Zëri i nënës ka një rol thelbësor në zhvillimin e të porsalindurit. Tani është zbuluar se zëri i sja ka një rol të rëndësishëm edhe në lidhje me të folurin e fëmijës duke qënë se i ndihmon të zhvillohen më mirë në fushën e komunikimit. Komunikimi mes nënës dhe fëmijës! Edhe pse duket sikur fëmija nuk kupton, nëna duhet t’i flasë...

Kamomili, kur dhe përse duhet ta përdorim tek bebat?

Kamomili njihet që në lashtësi për vetitë e tij qetësuese duke ndikuar gjithashtu edhe në cilësinë e gjumit edhe tek të vegjlit tuaj. Një tjetër funksion që kryen përdorimi i tij është edhe në lidhje me qetësimin e kolikave të barkut si edhe nxjerrjen e gazrave. Pa harruar të përmendim sigurisht edhe favorizimin e tretjes së ushqimit. Por a është...

Temperatura trupore e te porsalindurit, sa është normalja?

Pas lindjes së bebeit temperatura mun dtë kthehet në një shqetësim për nënat duke qënë se shpesh ajo nuk e di sa është normalja dhe për pasojë nuk është në gjendje të vlerësojë kur duhet të veprojë. Duke qënë kështu ju duhet të dini se: Temperatura normale e të porsalindurit varion nga 36.8 në mëngjes, deri në 37.2 në momentin e...

A duhet të futemi në det/pishinë pasi kemi ngrënë ushqim?

Jemi në stinën e verës dhe normalisht ditët e nxehta nuk kanë si të kalohen tjetër vecse në pishinë ose në det, dhe një argument që na intereson së tepërmi në këtë moment është edhe ushqyerja, larja në det dhe sjellja jonë me fëmijet që shpesh kanë tendencën të kalojnë shumë orë në ujë. Atëherë duhet apo jo t’i lejojmë...

7 mënyrat më të mira për të parandaluar gjendjen gripale tek fëmijët

Ka disa masa që mund të merrni kur bëhet fjalë për të mbrojtur fëmijën dhe janë si më poshtë: Ushqyerja me gji. qumështi i gjirit përmban anti-trupa që e mbrojnë fëmijën nga mikrobet. E mbani larg personave të sëmurë. Edhe nëse ju jeni me grip mbani një maskë tek goja sa herë e ushqeni me gji. E mbani ngrohtë...

Ushqyerja e fëmijëve në stinën e verës, kujdes me sheqernat

Një dietë e ekuilibruar është ajo që përmban mishin, peshkun, makaronat, perimet, bulmetin, frutat etj. Megjithatë edhe pse prindërit janë të mire informuar, flitet se dieta e fëmijës në stinën e verës ndryshon shumë. sipas tyre nëse në stinët e tjera nuk mungojnë vitaminat, kripërat minërale, proteinat apo karbohidratet, në stinën e verës tendenca është që dieta të jetë...

Mënyra më e mirë për të bërë beben të gromësijë

Gromësitja është shumë e rëndësishme pasi fëmija ka pirë pasi mundëson daljen jashtë të ajrit që është futur në stomak, prandaj në asnjë rast nuk duhet ta evitoni atë. Videoja e mëposhtme,  ju tregon qartësisht me anën e një videoje se si mund ta bëni këtë gjë në mënyrën më të mirë të mundshme. Shikoni videon më poshtë. https://youtu.be/m50PTFmmlxw

Si duhet të jetë biberoni ideal i fëmijës tuaj?

Me siguri jo vetëm i bukur! Pra të tjera karakteristika krahas ngjyrës së bukur apo figurave interesante, biberoni perfekt do të ishte ai që do të kishte karakteristikat e mëposhtme. Plastik apo qelq? Dhe para së gjithash duhet të sqarojmë njëherë e mirë pjesën e problematikës së sigurisë që ofrojnë biberonat plastikë. Nëse kohë më parë konsideroheshin jo të përshtatshëm për...

Bebi i Javës

18,585FansaPëlqeje
32,644NdjekësitNdjek
8NdjekësitNdjek

Moti

Tirana
light rain
12 ° C
12 °
12 °
87 %
1kmh
90 %
Mar
14 °
Mër
12 °
Enj
13 °
Pre
13 °
Sht
5 °