8 C
Tirana
E shtunë, Janar 19, 2019

Edukimi

Gjuha e huaj, kur është mirë ta mësojnë fëmijët?

Vetëm ata fëmijë që mësojnë gjuhën e huaj nën moshën 10 vjecare e flasin rrjedhshëm, dmth si të ishte gjuha e tyre. nga mosha 18 vjecarë në fakt gjithcka bëhet më tepër e komplikuar. Kjo nuk do të thotë se ka një moment që konsiderohet i vonshëm, megjithatë nëse doni që fëmija juaj ta flasë rrjedhshëm duhet ta inkurajoni që...

Inati tek fëmijët, nëse fshihet mund të bëhet shkatërrues!

Inati që shprehin fëmijët është me rëndësi të madhe përsa i përket zhvillimit të fëmijës, por është gjithashtu e rëndësishme edhe të mësojnë ta shprehin në mënyrën e duhur. Pra ata duhet ta shprehin zemërimin që ndiejnë dhe të përpiqen të shprehin agresivitet deri në kufijtë normalë. Për të kuptuar deri ku qëndrojnë kufijtë normalë të agresivitetit Fondacioni Poliklinik Universitar...

Limitet dhe rregullat, me frikë apo dashuri?

Cdo prind duhet të stabilizojë rregulla dhe limite në mënyrë që të sigurojë një edukim sa më të mirë të fëmijës. Cila është mënyra më e mirë? Nëpërmjet frikës apo dashurisë? Në momentin që i caktojmë këto rregulla tek fëmija duhet të jemi të qartë dhe mbi të gjitha duhet të jenë “të shëndetshme”  jo ato rregulla që na shndërrojnë në...

Fjalët magjike: faleminderit, më fal dhe të lutem!

Fjalët magjike bëjnë pjesë në edukatën dhe shembullin e mirë që fëmija ka marrë prandaj fëmijët tuaj duhet të mësohen t’i përdorin në cdo moment. E megjithatë duhet të pranojmë se nuk është edhe aq e lehtë për disa fëmijë. Rëndësia e fjalëve magjike Padyshim të dëgjosh nga dikush fjalët magjike të bën të krijosh për të një opinion shumë të...

Fëmijët që qajnë? Ndërkohë është faji i prindërve!

Ndonjëherë fëmijët që qajnë mund të shqetësohen nga dicka që prindërit bëjnë të gabuar por ata jo gjithmonë e kuptojnë se ndikon edhe sjellja e tyre në reagimin e vogëlushëve. Si është e mundur? Fëmijët që qajnë për shkak të kronikave të zeza që dëgjojnë. Shpesh ata lejohen të shikojnë lajmet e kronikës së zezë. Në këto raste ata mund...

Rregulli 3-6-9-12 në lidhje me përdorimin e teknologjisë tek fëmijët

Rregulli 3-6-9-12 për përdorimin e teknologjisë tek fëmijët përcakton se kur fëmijët janë gati ta përdorin atë dhe avantazhet. Ju shpjegojmë më qartë se për cfarë bëhet fjalë Ky është një rregull që shërben për të orientuar prindërit në lidhje me moshën e duhur për përdorimin e teknologjisë tek fëmijët. U propozua në vitin 2008 nga Serge Tisseron i diplomuar në...

Ndëshkimet e fëmijëve? Sjellin gabime të reja!

Ndëshkimet e fëmijëve kanë efekt të kundërt nga ajo që ne mendojmë. Nëse dëshirojmë që fëmijët tanë të jenë të lumtur, të sigurt në vetvete dhe krenarë për veten e tyre kjo nuk do të ishte mënyra më e mirë për t’ja arritur. Të bindim me fakte atëherë disa prindër që mendojnë se ndëshkimet janë një prej metodave efikase për...

Nëna të dashura! Vlejnë më tepër përqafimet se ndëshkimet

Të ndëshkosh fëmijën apo t’i bërtasësh nuk sjell asnjë të mirë dhe nëse mendoni se situata ka dalë jashtë kontrollit një sjellje e butë do të ishte ajo që më shumë duhej. Edukimi i butë e mund edukimin përmes dhunës Është provuar se truri i fëmijës së ndëshkuar fillon të punojë njësoj si truri i një fëmije që ka dhimbje fizike....

Është normale që fëmija im dëshiron të zhveshë rrobat?

Po, të qëndruarit zhveshur dhe vrapimi nudo është shumë normal për një fëmijë. Është thjesht një mënyrë me anën e së cilës ai tregon që është i pavarur, ka mendimet dhe aftësitë e veta. Gjithashtu mund të jetë edhe një shenjë se është gati për të hequr bebelinën. Është normale ta lejoni fëmijën të zhvishet dhe të vrapojë por duhet...

3 gjërat që ju prindërit nuk duhet të bëni para fëmijës

Edhe kur nuk jemi duke ju drejtuar fëmijës në atë që themi i pëcjellim atij  ndjesi prandaj duhet të keni shumë kujdes me atë që shprehni para tij. Përse prindërit nuk duhet të prekin disa tema të caktuara para fëmijës? Fëmijët e interpretojnë botën në një mënyrë shumë të vecantë dhe  kuptojnë shumë më shumë nga sa ju mendoni apo nga...

Bebi i Javës

19,446FansaPëlqeje
41,061NdjekësitNdjek
8NdjekësitNdjek

Moti

Tirana
broken clouds
8 ° C
8 °
8 °
87 %
3.6kmh
75 %
Sht
8 °
Die
6 °
Hën
8 °
Mar
6 °
Mër
5 °