13 C
Tirana
E martë, Nëntor 20, 2018
Fillimi Vogëlushi im!

Vogëlushi im!

Qumështi i dhisë, vlerat dhe përfitimet që ka fëmija

qumeshti i dhise
Qumesht gjiri apo qumesht formule? E rendesishme eshte te mos paragjykojme! E theksojmë! Qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për fëmijën të paktën deri në vitin e parë të jetës. Por nëse për një arsye apo një tjetër kjo nuk është e mundur atëherë alternativa më e mirë e zëvendësimit do të ishte qumështi i dhisë. Qumështi i...

Fëmija fle zbuluar? Ja përse!

fle
Perse femijet duhet te flejne heret? Me ftohjen e motit shumë prej nesh ndihen të “kërcënuara” nga kjo gjë. Të gjitha e dimë që pjesa më e madhe e fëmijëve flejnë zbuluar e madje edhe ata që s'kanë pak muaj që kanë ardhur në jetë. Në lidhje me këtë shumë ekspertë këshillojnë që nënat të përdorin thesin e gjumit në...

Kur bebat qeshin për herë të parë?

qesh
Ndalu pak dhe falenderoje femijen... qesh Mjafton prania e nënës dhe bebi do të qeshë, do të ndihet i lumtur. Dhe madje sipas studimeve djemtë qeshin më shumë se vajzat. Por kur një bebe është në gjendje të qeshë? 90% e bebave munden ta bëjnë këtëë nga muaji i dytë i jetës. Sipas nje studimi të kryer nga London Birkbeck University,...

7 veprimet që bebat bëjnë më shpesh…

bebat
Cfare i pershperita vajzes time... 8 menyrat si nena ndikon tek femija! Cfare me mesoi te qenit nene e stresuar... Veprimet e bebave gajtë muajve të parëë të jetës shkaktojnë një ndjenjë unike, të papërsëritshme. Ardhja në jetë e të porsalindurit është një nga momentet më të bukura për gruan. Ajo kujdeset për të , e do, e puth...

Dispraksia, nje pjese e fëmijëve kanë vështirësi në të folur dhe në të lëvizur

A ka femija im autizem? Njihuni me shenjat e hershme per ta dalluar direkt! Cfare duhet te beni ne rast se femija shfaq infeksion tek syte? Sindroma West, shkaqet trajtimi dhe cfare e pret me pas femijen? Dispraksia është një vështirësi që fëmija shfaq kryesisht në të folur dhe në të lëvizur. Ky është një problem që nuk lidhet...

Përse fëmijët duhet të flejnë herët?

femijet
Femijet 4 ide per te vendosur ne gjume femijet! Nuk është cështje komoditeti për prindërit, por femijët duhet të flejnë herët. Përfitimet janë më tepër për ta duke qënë se kjo gjë bën të mundur parandalimin e obezitetit dhe problemeve të tjera shëndetësore. femijet Fëmijët duhet të flejnë herët, arsyet përse jua shpjegojmë më poshtë! “Fëmijët duhet të flejnë herët”, kështu këshillojnë...

8+1 përfitimet e speltës Holle tek bebat

Meli, perfitimet qe femija ka nga konsumi! Cfare duhet te haje femija nga muaji i 6 i jetes? E dinit se ekzistojnë disa drithëra që ndikojnë pozitivisht në përmirësimin e shëndetit të fëmijës? disa drithëra që bëjnë pjesë në kategorinë e superushqimeve,? E tillë është edhe spelta Holle! Spelta, drithi më i vjetër! Rezulton të jetë përdorur për herë të parë...

Gjidhënia, ndikon edhe në numrin e fëmijëve

gjidhenia
Sipas një studimi gjidhënia nuk ndikon vetëm në shëndetin e nënes apo fëmijës por edhe në numrin e fëmijëve që cifti do të bëjë. Nënat që zgjedhin të ushqejnë me gji bjnë edhe më tepër fëmijë. Këtë e pohojnë rezultatet e një studimi të kryer nga Cornell university në gati 3600 gra. Gjidhënia, si ndikon në numrin e fëmijëve? Gjidhenia Studiuesit shprehin...

Treguesi Apgar, cfarë është dhe cfarë tregon në lidhje me shëndetin e të porsalindurve?

apgar
Foshnja e porsalindur i nënshtrohet një testi të quajtur, testi Apgar. Ai është testi i parë që i kryhet fëmijës dhe më poshtë do t’ju shpjegojmë për cfarë bëhet fjalë. Testi Apgar, si lindi? Virginia Apgar ka qënë një mjeke anesteziste që në vitin 1952 propozoi të përdorej testi Apgar si një metodë për të vlerësuar gjendjen e fëmijës dhe mënyrën...

Njihuni me bebet prematurë më të vogla në botë!

premature
Bebet premature me te vogla ne bote! Cfare eshte ne te vertete vuatja fetale? Cfare eshte dhe si aplikohet lindja me vakuum? Këto janë rastet më ekstreme të fëmijëve prematurë që kanë mbijetuar pas lindjes. Për dikë që nuk ka parë asnjëherë një fëmijë prematurë është e vështirë të kuptojë sa të vegjël këta fëmijë janë në të vërtetë. Mesatarisht...

Bebi i Javës

18,586FansaPëlqeje
32,653NdjekësitNdjek
8NdjekësitNdjek

Moti

Tirana
light rain
13 ° C
13 °
13 °
87 %
3.6kmh
90 %
Mar
15 °
Mër
12 °
Enj
13 °
Pre
13 °
Sht
10 °