8 C
Tirana
E shtunë, Janar 19, 2019
Fillimi Shtëpia ime Këndi i kuzhinës

Këndi i kuzhinës

Nesër në mëngjes? Bebi mund ta hajë kete kombinim!

Përbërësit: 150 ml qumësht formule ose gjiri, pra cfarë bebi pi zakonisht; ½ avokado të pjekur mirë; ½ banane; 2 feta bukë të thekur spelti organic të firmës Holle. Përgatitja Shtypni me pirun frutat dhe i hidhni në qumësht. Më pas shtoni bukën e thekur duke e shtypur. T’i bëjë mirë bebit!

Receta e akulloreve më të shëndetshme për fëmijën (dhe që mund t’i bëni në shtëpi)

Jemi në sezonin kur shumëllojshmëria e frutave është vendosur para nesh dhe duhet të përfitojmë nga kjo gjë! Mund t’i transformoni ato në akullore të shijshme dhe të shëndetshme për fëmijën. Recetën e gjeni si më poshtë. Akullore të shijshme dhe të shëndetshme për fëmijën, plot fruta! Për 5-6 akullore ju mjaftojnë: Lëngu i 4 limonave; 2 banane; 300 gr luleshtrydhe; ...

12 qershor, dreka e bebit!

Kjo supë do të jetë e thjeshtë në përgatitje, e shijshme dhe e shëndetshme Ju nevojiten 1/2 kungull jeshil; ½ karrotë; ½ patate të ëmbël; Dy gjethe sallatë latuga; 20 gr miell orizi; Vaj ulliri; Djathë parmixhan. Përgatitja I zieni perimet në 1 lt ujë për rreth    1 orë derisa uji të jetë përgjysmuar. Filtroni lëngun dhe shtypni perimet. Merrni 150-200 ml...

Kek me kajsi dhe qershi sipas Blerina Bombaj

Receta e kekut   Kajsi 700gr; Qershi 300 gr; Sheqer kaf 150 gr; Gjalpe 170 gr; Veze 3 kokrra; 170gr miell embelsirash; Pak kanelle. Pjekja ne 180 grade per rreth 25 min Ne nje tave vendosim leter furre, e lyejme me gjalpe dhe sheqer kaf. Heqim berthamat nga frutat dhe i vendosim ne tave duke i bere mix kajsite edhe qershite. Pergatisim...

Domate të thata nën vaj

Përbërësit 2 kg domate të vogla (pomodorini); 2 lugë gjelle kripë të trashë; 1 kokë hudhër e plotë; 700 ml vaj ulliri; Disa degë borzilok; Disa degë trumëz; Disa degë rigon; 3-4 copë spec djegës. Lani domatet dhe thajini mirë me beze kuzhine. Ndajini në mes dhe shtroni në një tavë me letër furre poshte, të jenë të shtrira mirë jo sipër njëra...

Receta e shijshme tradicionale e salcës Xaxiki

Mund të shoqërojë pothuajse cdo pjatë dhe është tepër e lehtë në përgatitje. Une e shoqerova me japraket e djeshem. Merre receten ketu Japrake me gjethe rrushi Ju nevojiten 200 gr salce kosi shumë e ëmbël ose kos grek; 1 kastravec mesatar jo i qëruar nga lëkura; 2 thelpi hudhër; Kopër; Vaj ulliri; 5 lugë gjelle qumësht; Kripë; Lëng limmoni një...

Shije e mrekullueshme pranvere, japrakë me gjethe rrushi

Sa të shijshme janë! Të mrekullueshme dhe të them të drejtën mezor e pres këtë kohë vetëm për këta japrakë. Para se të postoj recetën më duhet të pranoj se japrakët më të mirë i kam provuar nga dora e gjyshes time e cila përdor shumë mish të grirë vici, pak oriz dhe shumë limon. Askund nuk i kam...

Tiramisu me luleshtrydhe

Përbërësit për 6 persona në një tavë drejtkëndore 20 me 15 cm 700 gr luleshtrydhe; 500 gr maskarpone; 2 pako biskota për tiramisu (savojardi ose pavezini); 150 gr sheqer; 2 kokrra limona; 3 vezë. Përgatitja Lani dhe prisni luleshtrydhet në kubikë të vegjël. Shtojini dy lugë nga sheqeri dhë lëngun e filtruar të dy limonave. Mbulojini me qesen e kuzhinës dhe ruajini në frigorifer për...

E diela e Pashkës, mish qingji në furre

E diela e Pashkës nuk ka kuptim pa mishin e qingjit në furrë dhe një mënyrë do të ishte si më poshtë. Përbërësit 1 kofshë qingji; Një tufe kopër; 1 kg patate; Kripë; Piper; Vaj ulliri; Lëngu i një limoni. Përgatitja Nxehim soben ne 160 grade. Pastrojme kofshen e qjingjit e kriposim mire nga te gjitha anet dhe e presim ne disa...

Patëllxhanë të mbushur

1 kg patellxhanë; 3  kokrra qepë; 2 karrota; 4 thelpinj hurdher; 2 speca jeshillë; 4 domate; kripë dhe piper i zi; majdanoz; rigon; vaj ulliri. Përgatitja Vendosni domatet ne uje te valuar per 5 minuta dhe hiqini lekuren. Grijini ne copa te medha. Pastroni specat nga farat dhe pritini ne copa. Grini qepen dhe karoten. Vendosini te kavardiset me pak vaj qepen, specat dhe karroten. Hapni patellxhanet ne mes...

Bebi i Javës

19,446FansaPëlqeje
41,061NdjekësitNdjek
8NdjekësitNdjek

Moti

Tirana
broken clouds
8 ° C
8 °
8 °
87 %
3.6kmh
75 %
Sht
8 °
Die
6 °
Hën
8 °
Mar
6 °
Mër
5 °