-1 C
Tirana
E martë, Dhjetor 11, 2018

Shtatzania

Fecet jeshile në shtatzani, arsyet më të shpeshta!

Fecet jeshile në shtatzani mund të shfaqen për disa arsye: Vitaminat prenatale. Zakonisht këtë e shkaktojnë vitaminat me përmbjatje të lartë hekuri dhe kjo ndodh kur trupi nuk e përthith të gjithë sasisnë që merret. Medikamentet e përdorura. Për shembull nëse jeni duke marrë antibiotic nuk është cudi që fecety tuaja të jenë jeshile dhe kjo nuk është shenjë...

Analiza Beta-hCG, vlerat dhe domethënia e saj!

Analiza e beta-hCG është ndër analizat më të përfolura nëpër spitale dhe klinikat mjeksore. Thuajse shumica e pacienteve e dinë lidhjen e beta-hCG me shtatzaninë por shumë pak prej tyre kanë informacionin e duhur se cfarë domethënie kanë realisht vlerat e saj. Konkretisht në momentin që gruaja ngel shtatzanë trupi i saj do të prodhojë hormonin Beta-hCG i cili quhet ndryshe edhe...

Përse ëndërrat në shtatzani janë aq reale dhe të cuditshme njëkohësisht?

Në shtatzani gruaja fillon të ëndërrojë në mënyrë shpesh herë të cuditshme, duke theksuar njëkohësisht se këto endërra sat ë cuditshme ngjajnë edhe aq reale. Përse ndodh kjo? Sipas Teresa Anderson, specialist në shpjegimin e ëndërrave dhe njëkohësisht terapiste, gruaja gjatë shtatzanisë ka tendencën të flejë më pak si pasojë e parehatisë që ndien. Pra duke qënë kështu edhe ëndërrat do...

Kur mund të dëgjohen të rrahurat e zemrës së bebit?

Zemra e bebit fillon të rrahë rreth javës së 6 por zakonisht ato degjohen për herë të parë rreth javës së 8 nëpërmjet ekografisë rutinë. Në disa raste rrahjet mund të dëgjohen edhe më pas, kjo varet nga pozicioni i fëmijës, pesha e nënës si edhe nga data e parashikuar e lindjes. Kontrollet e rrahjeve të zemrës do të bëhen...

Si të parandalojmë lindjen e parakohshme?

Disa gra janë tepër të rrezikuara gjatë shtatzanisë për të pasur lindje të parakohshme. Zakonisht në rastet kur ajo nuk ka pasur histori të ngjashme, pra në rastet kur nëna nuk ka një carje e membrananve, apo nuk ka pasur një histori të ngjashme lindje të parakohshme atëherë mjeku mund t’i këshillojë asaj një terapi me hormone progresteroni. Në...

Rikuperimi pas operacionit cezarian, 5 gjërat që duhet të dini

Nga dyshimet për rikuperimin deri tek e ngrëna pas operacionit cezarian, të gjitha gjërat që duhet të dini për të qënë më të përgatitura! Sa kohë duhen për të rikuperuar pas operacionit? Rikuperimi nuk është i ndryshëm nga ajo e lindjes natyrale. që atë pasdite pasi keni hequr kateterin mund të hani. Dhe që atë pasdite e maksimumi të nesërmen...

Cfarë ndikimi ka lyerja e flokëve tek fetusi dhe nëna në shtatzani?

Sipas “Organization of Teratology Information Specialists” (OTIS), të cilët mbledhin dhe ekzaminojnë informacione në lidhje me rreziqet që kërcenojnë riprodhimin të gjitha nënat duhet të dinë se: Studimet që kanë ndjekur shtatzanitë e kafshëve të ekspozuara ndaj bojërave nuk kanë shfaqur ndonjë shenjë alarmi; Nuk ka asnjë të dhënë që tregon se boja e flokëve nuk ndryshon shtatzaninë edhe...

Kërkon një shtatzani? Ha më shumë peshk!

Sipas një studimi të kryer kohët e fundit konsumi sistematikisht i peshkut rrit mundësinë që të vijë në jetë një fëmijë. Studimi i publikuar në gazetën "Oxford Accademy” tregon se konsumi i rregullt i peshkut bën të mundur që fertiliteti i ciftit të rritet dhe për pasojë mundësia për të ngjizur një shtatzani të jetë më e madhe. Konkretisht cfarë duhet...

Fëmija lind pa këmbë, lind pyetja “cfarë tregojnë vërtet ekografitë?”

Mjeku gjinekolog Giuseppe Rizzo shprehet se bëhet fjalë për një rast tepër të vecantë, të trishtë gjithashtu. Fëmija ka lindur në Parma të Italisë dhe nuk ka këmbë, ka lindur me këtë deformim për të cilin askush nuk dinte gjë më parë. Nuk dihet me saktësi se cfarë ka ndodhur gjatë shtatzanisë, por mendohet se ekografia e kryer në...

Cfarë ndodh me fëmijën nëse prindërit kanë grup gjaku të njëjtë?

Ky është një ndër shqetësimet më të shpeshta të nënave (të paktën kështu mendoj nga diskutimet e ndryshme që kam bërë me shumicën e tyre gjatë punës time disa vjecarë në portale informuese). Duke qënë kështu mendova të ndaj me ju këtë informacion. Sipas mjekëve, kur prindërit kanë një grup gjaku të njëjtë, dhe rhezus po të njëjtë, fëmija nuk...

Bebi i Javës

19,026FansaPëlqeje
35,733NdjekësitNdjek
8NdjekësitNdjek

Moti

Tirana
clear sky
0 ° C
0 °
0 °
100 %
1kmh
0 %
Mar
-2 °
Mër
6 °
Enj
4 °
Pre
4 °
Sht
10 °