8 C
Tirana
E premte, Janar 18, 2019
Fillimi Shtatzania Lindja & pas lindjes

Lindja & pas lindjes

Përse pas lindjes ngjajmë ende si shtatzanë?

pas lindjes
Pas lindjes ngjani ende si shtatzanë? Mos u shqetësoni pasi është një periudhë kalimtare. Gjatë kësaj kohe barku do të ngjajë i fryrë sidomos nëse keni lindur me operacion. Pas lindjes kjo është dicka normale duke qënë se uterusit i duhet kohë të kthehet në gjendjen e mëparshme. Dalëngadalë ai do të kthehet në dimensioned normale njëkohësisht edhe pesha do të...

Lindja me vakuum, cfarë është dhe si aplikohet?

Në momentin që fëmija nuk del dot jashtë trupit të nënës gjatë lindjes normale doktori mund të përpiqet të përdorë metoda që do t’i vijnë në ndihmë dhe një prej tyre është vakuumi. Cfarë është lindja me vakuum? Është ajo lloj lindje gjatë së cilës përdoret vakuumi për të tërhequr jashtë trupit të nënës fëmijën në momentin që nuk del dot...

Si të parandalojmë lindjen e parakohshme?

Disa gra janë tepër të rrezikuara gjatë shtatzanisë për të pasur lindje të parakohshme. Zakonisht në rastet kur ajo nuk ka pasur histori të ngjashme, pra në rastet kur nëna nuk ka një carje e membrananve, apo nuk ka pasur një histori të ngjashme lindje të parakohshme atëherë mjeku mund t’i këshillojë asaj një terapi me hormone progresteroni. Në...

Rikuperimi pas operacionit cezarian, 5 gjërat që duhet të dini

Nga dyshimet për rikuperimin deri tek e ngrëna pas operacionit cezarian, të gjitha gjërat që duhet të dini për të qënë më të përgatitura! Sa kohë duhen për të rikuperuar pas operacionit? Rikuperimi nuk është i ndryshëm nga ajo e lindjes natyrale. që atë pasdite pasi keni hequr kateterin mund të hani. Dhe që atë pasdite e maksimumi të nesërmen...

4 mënyrat natyrale që përshpejtojnë lindjen

Për arsye të ndryshme shumë nëna kërkojnë përshpejtimin e fillimitë të lindjes dhe disa nga zgjidhjet natyrale mund të ishin si më poshtë: Caji i kuq i gjetheve të manaferrave të kuqe Është zgjidhja e parë kur vjen puna tek përshpejtimi i lindjes në mënyrë natyrale pasi konsumimi bën të mundur ekuilibrimin e hormoneve dhe tonifikimin e uterusit duke qënë...

Probleme me strijat, përse Bio-Oil?

Para se të kuptoni si funksionon Bio-Oil duhet të dini se cfarë është. Bio-Oil është një lloj vaji i prodhuar për të përmirësuar pamjen e lëkurës në rast shenjash, strijash dhe ngjyrës jo të njëtrajtshme. Mund të përdoret tek femrat por edhe tek meshkujt e madje edhe në rast dehidratimesh të lëkurës. Një gjë tjetër e rëndësishme që du8het të...

Në zbulim të dhimbjeve të lindjes!

Cështja e dhimbjeve të lindjes është një argument që shqetëson shumë gra shtatzana të cilat në më të shumtën e rasteve  e pyesin veten “a do të mund t’i përballoj dot?” E sot do t’ju tregojmë gjithcka duhet të dini rreth këtij shqetësimi… Gjëja e parë më e rëndësishme që duhet të dini është se dhinbjet e lindjes nuk janë të...

Lindje vaginale apo me operacion? Cila është më e mira për nënën dhe fëmijën?

Edhe pse tashmë është një operacion që përdoret shpesh në botë, cezariani është një ndërhyrje me risk të lartë. Gjithsesi ai duhet të aplikohet në të gjitha rastet kur lindja vaginale rrezikon jetën e nënës apo fëmijës. Përse mjeku mund të shikojë të arsyeshme ndërhyrjen cezariane? Një prej shkaqeve më të shpeshta të lindjes me operacion cezarian kudo në botë mendohet...

Të jetë e vërtetë…gojëdhënat rreth lindjes!

Është e vërtetë që marrëdhëniet seksuale provokojnë kontraksione? Po! Nëse gjatë 9 muajve nuk e bëjnë këtë në muajin e fundit kontraksionet mundtë shtohen. Përbërja e spermës bën të mundur që kontraksionet e uterusit të shtohen duke e përgatitur për tu hapur. Pra në javët e fundit marrëdhëniet seksuale nuk duhet të evitohen, përkundrazi. Është e vërtetë që qesja amniotike cahet...

3 mënyra për të evituar carjen vaginale gjatë lindjes

Kini parasysh se carja vaginale gjatë lindjes mund të evitohet nëse nuk bëni disa nga veprimet e mëposhtme. Për shembull nëse nuk kryeni stimuli të panevojshëm të lindjes. Java e 40 nuk konsiderohet si termi i lindjes por java e 42, po! Të sjellësh në jetë një bebe që nuk është ende gati me anën e stimulimit ka pasojat...

Bebi i Javës

19,444FansaPëlqeje
41,017NdjekësitNdjek
8NdjekësitNdjek

Moti

Tirana
broken clouds
8 ° C
8 °
8 °
81 %
3.6kmh
75 %
Sht
8 °
Die
6 °
Hën
8 °
Mar
6 °
Mër
4 °