8 C
Tirana
E shtunë, Janar 19, 2019
Fillimi Shtatzania Kërkoj një shtatzani!

Kërkoj një shtatzani!

Analiza Beta-hCG, vlerat dhe domethënia e saj!

Analiza e beta-hCG është ndër analizat më të përfolura nëpër spitale dhe klinikat mjeksore. Thuajse shumica e pacienteve e dinë lidhjen e beta-hCG me shtatzaninë por shumë pak prej tyre kanë informacionin e duhur se cfarë domethënie kanë realisht vlerat e saj. Konkretisht në momentin që gruaja ngel shtatzanë trupi i saj do të prodhojë hormonin Beta-hCG i cili quhet ndryshe edhe...

Kërkon një shtatzani? Ha më shumë peshk!

Sipas një studimi të kryer kohët e fundit konsumi sistematikisht i peshkut rrit mundësinë që të vijë në jetë një fëmijë. Studimi i publikuar në gazetën "Oxford Accademy” tregon se konsumi i rregullt i peshkut bën të mundur që fertiliteti i ciftit të rritet dhe për pasojë mundësia për të ngjizur një shtatzani të jetë më e madhe. Konkretisht cfarë duhet...

10 gabimet qe bejne femrat infertile

Në një pjesë të mirë të rasteve, ardhja e një fëmije vonohet për shkak edhe të disa gabimeve që femrat kryejnë spontanisht apo edhe me rekomandimet e farmacistit apo ndonjë mjeku që nuk ka eksperiencën e duhur në trajtimin e infertilitetit. Më poshtë po rendisim se cilat janë këto gabime që femrat bëjnë shpesh. Fillojnë të marrin kontraceptivë “për të rregulluar ciklin...

Shtatzania: 15 ushqimet që favorizojnë ngjizjen e fëmijës

Nëse jeni duke menduar të sillni në jetë një fëmijë por keni hasuar vështirësi atëherë duhet të tregoni kujdes edhe në lidhje me ushqyerjen. Ndërkohë po ju tregojmë 15 ushqimet më të mira që favorizojnë ngjizjen Dieta e fertilitetit është ajo mesdhetare e cila quhet e tillë pasi ndihmon gruan në ngjizjen e shtatzanis. Ajo përmban elementë idealë për fertilitetin si...

Si aborti ndikon në shtatzaninë e radhës është vërtet lehtësuese

Cilado qoftë arsyeja që ju pësuat një abort, apo cilado qoftë koha kur e keni pësuar atë nuk do të thotë se do të thotë se do të ndikojë seriozisht  në shtatzaninë e radhës. Megjithatë edhe pse shanset janë shumë të ulëta, ndonjëherë edhe mund të ketë efekte në fertilitet apo shtatzani. Edhe pse nuk ndodhin shpesh, në disa raste...

Sa duhet të jetë diferenca mes dy fëmijëve?

Pyetja 1 milion dallarëshe! Kur duhet të sjellim në jetë fëmijën tjetër pasi kemi tashmë një apo mëë shumë bebusha në jetën tonë? E ndoshta në lidhje me këtë mund të kesh kuriozitet edhe nëse tashmë je bërë nënëë e mendon “prit të shikoj njëherë nëse i kam bërë me distancën e duhur?” E cila konsiderohet si distanca ideale për...

I merrni në konsideratë këto 5 gjëra nëse jeni gati për një bebe

Jeni gati për një bebe? Jeni gati të zmadhoni më shumë familjen tuaj? Epo e dini se duhet të kujdeseni në lidhje me disa gjëra më parë? Dhe sipas mjekut gjinekolog-obstetër Erin McKelvey këto janë 5 gjërat që duhet të merrni në konsideratë para Mbani nën kontroll duhanin Më saktë duhet të pëërpiqeni ta evitoni pirjen e tij që në momentin...

Si ta kuptojme nese eshte shume vone per nje shtatzani?

Shumë gra presin që të ecin përpara në karrierë para se të sjellin në jetë një fëmijë, të kenë një sasi parash në bankë, të kenë blerë një shtëpi, të kenë udhëtuar në disa vende të botës dhe më në fund kur vendosin t’i thonë “po” një shtatzanie zbulojnë se mund të kenë pritur shumë gjatë!   Jeni edhe ju pjesë...

Ushqimet qe ju ndihmojne te ngjizni nje djale

Nuk është e drejtë të bëjmë dallime mes gjinive, djalë apo vajzë qoftë është njësoj megjithatë as të kesh preferencë nuk mendoj se është e gabuar. Atëherë cilat janë ushqimet që do t’ju ndihmojnë të ngjizni një djalë? Bananet    Janë të pasura me kalium dhe ky mineral është shumë i rëndësishëm në ngjizjen e një djali duke qënë se e bën spermën...

Shenjat e para te shtatzanise

Cilat mund të jenë shenjat e para të shtatzanisë? Mungesa e ciklit? Apo mos ndoshta fillojnë të vihen re më parë? Për të gjitha gratë që kanë në mendje këto dhe dyshime të tjera mund të them se shenjat e para të shtatzanisë janë… Gjoksi do të jetë më i ndjeshëm gjë që shkaktohet nga rritja e nivelit të hormoneve...

Bebi i Javës

19,446FansaPëlqeje
41,061NdjekësitNdjek
8NdjekësitNdjek

Moti

Tirana
broken clouds
8 ° C
8 °
8 °
87 %
3.6kmh
75 %
Sht
8 °
Die
6 °
Hën
8 °
Mar
6 °
Mër
5 °