12 C
Tirana
E hënë, Nëntor 19, 2018
Fillimi Shtatzania Jam shtatzane!

Jam shtatzane!

Vuajtja fetale, cfare eshte ne te vertete?

vuatja fetale
Si te stimulojme levizjet e fetusit Cfare tregojne vertet ekografite? Vuajtja fetale ose suferinca fetale është një term që përdoret nga gjinekologët për të përshkruar rastet në të cilat furnizimi i bebit me gjak ( edhe me oksigjen) është i kompromentuar. Vuajtja fetale mund të shfaqet si gjatë shtatzanisëashtu edhe gjatë lindjes. Janë të shumtë faktorët që mund të shkaktojnë reduktim të...

Ekografia morfologjike, kur dhe përse bëhet gjatë shtatzanisë?

ekografia morfologjike
Shkeputja e placentes ne shtatzani, cfare eshte dhe perse ndodh? Ekografia morfologjike është ekografia më e rëndësishme e trimestrit të dytë. Ajo zakonisht bëhet rreth javës 19-21. Qëllimi kryesor shtë të verifikohen përmasat e fëmijës si edhe zhvillimi i organeve. Cfarë ekzaminohen përkatësisht? Ekografia morfologjike ka si qëllim ekzaminimin e të gjitha organeve të fetusit, nga koka deri tek këmbët. Organet...

Shkëputja e placentës në shtatzani, cfarë ndodh në të vërtetë brenda barkut?

shkeputja e placentes
Shkeputja e placentes Shkëputja e placentës në shtatzani konsiderohet si jë nga komplikacionet më delikate. Është një problem i rëndë që zakonisht shfaqet kur placenta shkëputet nga muret e mitrës ende pa ardhur koha e lindjes. Placenta është një organ që formohet në shtatzani dhe ndihmon fëmijën të marrë oksigjenin apo lëndët ushqyese nëpërmjet kordonit ombelikal. Nëse shkëputja e placentës është...

Cfarë është Non-Stres test dhe përse shërben gjatë shtatzanisë?

Non-Stres test (testi pa stres) i fetusit është një test i thjeshtë, jo invaziv që kryhet në shtatzënitë mbi 28 javë. Testi quhet “pa stres” sepse gjatë tij nuk ushtrohet asnjë stres mbi fetusin. Si kryhet NST? Testi kryhet duke vendosur një brez në barkun e nënës për të matur rrahjet e zemrës së fetusit dhe një tjetër brez për të...

Sekrecionet vaginale, kur janë normale dhe kur jo?

sekrecionet vaginale
Sekrecionet vaginale Vagina e shëndetshme Vagina shërben si një pikë tranziti mes ambientit të jashtëm dhe organeve të brendshme të riprodhimit. Ekuilibri i pH të vaginës ka shumë rëndësi. Normallisht pH i vaginës është acid dhe kjo ofron mbrojtje nga infeksionet. Ky mjedis acid krijohet nga disa bakterie (mikrobe) të cilat normalisht janë banore të vaginës. Këto bakterie janë pjesë e florës normale...

Cilat vitamina duhet të përdorë një grua shtatzanë?

vitamina qe duhet te perdore nje grua shtatzane
vitamina Cilat vitamina janë të nevojshme në shtatzani? Acidi folik, eshte vitamina qe duhet te perdore nje grua shtatzane! Quhet ndryshe edhe vitamina B9 dhe ul rrezikun e keqformimeve si për shembull defektet në palcën kurrizore. Parandalon edhe problemet cerebrale të fëmijës. Vitamina A, vitamina qe duhet te perdore nje grua shtatzane sepse: kjo vitaminë është thelbësore për formimin e mirë të...

Si të stimulojmë lëvizjet e fetusit?

stimulojmë lëvizjet e fetusit, si të stimulojmë lëvizjet e fetusit, stimulojmë, lëvizjet e fetusit, bota e gruas, bota gruas
stimulojmë lëvizjet e fetusit Lëvizjet e fetusit mund të shqetësojnë shpesh nënat e reja. Nëse rrallohen pyetja me e shpeshtë është “cfarë po ndodh”? Stimulimi tek lëvizjet e fetusit është i rëndësishëm duke qënë se favorizon zhvillimin e hershëm të aftësive motorike. Gjithashtu i jep nënës edhe ndjesinë më të bukur në botë! Si të stimulojmë lëvizjet e fetusit? Me dritë. Mund...

Si të përdorim në mënyrën e duhur rripin e sigurimit në shtatzani?

Rripi i sigurimit nuk duhet të përbëjë një problem në shtatzani. Edhe nëse barku juaj tashmë ka filluar të rritet ju duhet të dini se siguria e jetës është e lidhur pas atij rripi. Atëherë si duhet vendosur? Për të pasur një siguri maksimale me sa më pak shqetësime, rripi i sigurimit duhet vendosur poshtë barkut duke e kaluar tek zona...

Sekrecionet vaginale në shtatzani, cfarë duhet të dini në përgjithësi!

Është shumë normale që gruaja të ketë sekrecione vaginale në shtatzani. Kjo ndodh për disa arsye. Gjatë shtatzanisë qafa e mitrës dhe muret vaginale zbuten për këtë arsye sekrecionet do të luajnë një rol të rëndësishëm në parandalimin e infeksioneve që mund të tejcohen në uterus. Kështu vlen të theksojmë se në fund të shtatzanisë sekrecionet rriten dhe ndonjëherë ngatërrohen...

Fecet jeshile në shtatzani, arsyet më të shpeshta!

Fecet jeshile në shtatzani mund të shfaqen për disa arsye: Vitaminat prenatale. Zakonisht këtë e shkaktojnë vitaminat me përmbjatje të lartë hekuri dhe kjo ndodh kur trupi nuk e përthith të gjithë sasisnë që merret. Medikamentet e përdorura. Për shembull nëse jeni duke marrë antibiotic nuk është cudi që fecety tuaja të jenë jeshile dhe kjo nuk është shenjë...

Bebi i Javës

18,585FansaPëlqeje
32,644NdjekësitNdjek
8NdjekësitNdjek

Moti

Tirana
broken clouds
12 ° C
12 °
12 °
76 %
1kmh
75 %
Hën
9 °
Mar
14 °
Mër
12 °
Enj
13 °
Pre
13 °