12 C
Tirana
E hënë, Nëntor 19, 2018
Fillimi Shtatzania

Shtatzania

Shtatzania jashtë mitre, gjithcka që duhet të dini!

shtatzania jashte mitre
Lexoni edhe: pesha dhe zhvillimi i fetusit ne barkun e nenes! Cfarë është shtatzania jashte mitre? Shtatzania është ektopike kur ajo zhvillohet jashtë mitrës. Shtatzania ektopike është një situatë e rrezikshme për jetën e pacientes nqs nuk diagnostikohet në kohën e duhur. Cilat janë llojet e shtatzanisë jashte mitre? Llojet e shtatzanisë jashte mitre jane: Shtatzani tubare – kur shtatzania zhvillohet në tubin...

Vuajtja fetale, cfare eshte ne te vertete?

vuatja fetale
Si te stimulojme levizjet e fetusit Cfare tregojne vertet ekografite? Vuajtja fetale ose suferinca fetale është një term që përdoret nga gjinekologët për të përshkruar rastet në të cilat furnizimi i bebit me gjak ( edhe me oksigjen) është i kompromentuar. Vuajtja fetale mund të shfaqet si gjatë shtatzanisëashtu edhe gjatë lindjes. Janë të shumtë faktorët që mund të shkaktojnë reduktim të...

Ekografia morfologjike, kur dhe përse bëhet gjatë shtatzanisë?

ekografia morfologjike
Shkeputja e placentes ne shtatzani, cfare eshte dhe perse ndodh? Ekografia morfologjike është ekografia më e rëndësishme e trimestrit të dytë. Ajo zakonisht bëhet rreth javës 19-21. Qëllimi kryesor shtë të verifikohen përmasat e fëmijës si edhe zhvillimi i organeve. Cfarë ekzaminohen përkatësisht? Ekografia morfologjike ka si qëllim ekzaminimin e të gjitha organeve të fetusit, nga koka deri tek këmbët. Organet...

Cfarë e shkakton mykun e gjirit dhe si ta trajtoni?

myku i gjirit
Cfare e shkakton mykun e gjirit dhe si ta trajtoni? Myku i gjirit është një infeksion i shpeshtë tek nënat gjidhënëse. Infeksioni kërpudhor në fjalë prek zonat e trupit që kanë tendencën të jenë të ngrohta dhe të lagështa. Myku i gjirit, nga se shfaqet? Myku i gjirit Mund të gjendet kudo në lëkurë, kryesisht prek edhe traktin tretës apo vaginën. Candida mbahet...

Shkëputja e placentës në shtatzani, cfarë ndodh në të vërtetë brenda barkut?

shkeputja e placentes
Shkeputja e placentes Shkëputja e placentës në shtatzani konsiderohet si jë nga komplikacionet më delikate. Është një problem i rëndë që zakonisht shfaqet kur placenta shkëputet nga muret e mitrës ende pa ardhur koha e lindjes. Placenta është një organ që formohet në shtatzani dhe ndihmon fëmijën të marrë oksigjenin apo lëndët ushqyese nëpërmjet kordonit ombelikal. Nëse shkëputja e placentës është...

Përse pas lindjes ngjajmë ende si shtatzanë?

pas lindjes
Pas lindjes ngjani ende si shtatzanë? Mos u shqetësoni pasi është një periudhë kalimtare. Gjatë kësaj kohe barku do të ngjajë i fryrë sidomos nëse keni lindur me operacion. Pas lindjes kjo është dicka normale duke qënë se uterusit i duhet kohë të kthehet në gjendjen e mëparshme. Dalëngadalë ai do të kthehet në dimensioned normale njëkohësisht edhe pesha do të...

Cfarë është Non-Stres test dhe përse shërben gjatë shtatzanisë?

Non-Stres test (testi pa stres) i fetusit është një test i thjeshtë, jo invaziv që kryhet në shtatzënitë mbi 28 javë. Testi quhet “pa stres” sepse gjatë tij nuk ushtrohet asnjë stres mbi fetusin. Si kryhet NST? Testi kryhet duke vendosur një brez në barkun e nënës për të matur rrahjet e zemrës së fetusit dhe një tjetër brez për të...

A nevojitet rregjim shtrati pas IVF?

A nevojitet rregjim shtrati pas IVF?
IVF, Rregjim shtrati Pushimi (rregjimi i shtratit) Pas  transfertës së embrioneve është një nga temat më të debatueshme në   IVF.  Shumë paciente ndihen në faj se nuk kanë pushuar sa duhet pas transfertës së embrioneve. Sidomos kur marrin një rezultat negativ në fund. Mjekët specialistë theksojnë se nuk është i nevojshëm rregjimi i shtratit pas transfertës së embrioneve. Megjithatë një pjesë e...

Sekrecionet vaginale, kur janë normale dhe kur jo?

sekrecionet vaginale
Sekrecionet vaginale Vagina e shëndetshme Vagina shërben si një pikë tranziti mes ambientit të jashtëm dhe organeve të brendshme të riprodhimit. Ekuilibri i pH të vaginës ka shumë rëndësi. Normallisht pH i vaginës është acid dhe kjo ofron mbrojtje nga infeksionet. Ky mjedis acid krijohet nga disa bakterie (mikrobe) të cilat normalisht janë banore të vaginës. Këto bakterie janë pjesë e florës normale...

Cilat vitamina duhet të përdorë një grua shtatzanë?

vitamina qe duhet te perdore nje grua shtatzane
vitamina Cilat vitamina janë të nevojshme në shtatzani? Acidi folik, eshte vitamina qe duhet te perdore nje grua shtatzane! Quhet ndryshe edhe vitamina B9 dhe ul rrezikun e keqformimeve si për shembull defektet në palcën kurrizore. Parandalon edhe problemet cerebrale të fëmijës. Vitamina A, vitamina qe duhet te perdore nje grua shtatzane sepse: kjo vitaminë është thelbësore për formimin e mirë të...

Bebi i Javës

18,585FansaPëlqeje
32,644NdjekësitNdjek
8NdjekësitNdjek

Moti

Tirana
light rain
12 ° C
12 °
12 °
87 %
1kmh
90 %
Mar
14 °
Mër
12 °
Enj
13 °
Pre
13 °
Sht
5 °