8 C
Tirana
E shtunë, Janar 19, 2019

Psikologji

Nëna kujdes! Fëmijët tuaj nuk duhet të puthin dhe përqafojne këdo

femije
Kafshet dhe femijet, jo vetem miq te mire! Mos i detyroni fëmijët tuaj të puthin apo përqafojnë të gjithë! Shumë shpesh ne e bëjmë këtë gabim, zakonisht me miqtë apo të afërmit e familjes. Dhe nëse edhe ju bëni pjesë në kategorinë e mësipërme atëherë duhet të lexoni me kujdes këtë artikull. Përse nuk duhet të detyroni fëmijën të puthë dhe...

Memoria e të porsalindurit, zërat e lumtur e përmirësojnë ndjeshëm!

porsalindur
Cfare duhet te dini rreth fontaneles tek femijet? Perse femijet duhet te ecin zbathur? Zhvillimi i zerit te femijes, si do ta kete kur te rritet? I porsalinduri kupton gjithcka dhe të jeni të sigurt se zërat e lumtur e bëjnë të ketë një zhvillim më të mirë të kujtesës. Normalisht do të mendoni “jeta nuk është gjithnjë e qetë,...

Te kesh frike nga femijet e sotem!

Perse duhet te pershendesim femijen para se te largohemi? Femija, gjyshja,cerdhja, dhe dadoja! Si te ndihemi nene e mire kur femija qan? Femije Kam një siklet aq të madh kur shkoj në parqet e lojrave sa nuk di nga t`ja nis. Është një stres i përzier me inat dhe keqardhje. Ndihem e rrezikuar çdo moment. Rrezikun e kam nga më...

Shtatzania histerike, cfarë është dhe përse ndodh?

shtatzania histerike
Shtatzania histerike Shtatzania histerike është një lloj shtatzanie “fantazmë” që shumë gra mund ta përjetojnë si pasojë e crregullimeve psikologjike dhe hormonale. Shtatzania histerike,  ndodh rrallë por ndodh! Ndoshta mendoni se nuk ekziston, por ja që nuk është kështu. Ndoshta sic e kuptoni edhe nga shpjegimi i mësipërm, është një shtatzani që ekxiston vetëm në mendjen e gruas. Ju ndoshta pyesni veten, si...

Pushimet verore te nje nene-Nga Marsida Simo

Është shkëputur nga pushimet e mia verore me familjen time. Unë kam një djalë dy vjeç dhe menduam që deti është zgjedhja më e mirë për të. Vjet ai ishte i vogël dhe deri diku pushimet tona nuk ishin edhe aq keq. Ai me teper flinte, pinte qumësht dhe donte shëtitje. Sivjet gjërat ishin shumë ndryshe. Ndër të tjera kisha...

Po ti je një nënë e prekur nga sindroma e “Wendy”?

E keni pyetur ndonjëherë veten nëse roli juaj si nënë dhe si bashkëshorte ka më tepër në themel përmbushjen e të gjitha kënaqësive të familjes? Ku konsiston sindroma “Wendy” Për të kuptuar më mirë cfarë është kjo sindromë mjafton të kujtojmë përrallën “Piter Pan”, në të cilën Wendy është një personazh që merret me kryerjen e detyrave të rëndësishme dhe komplekse. Edhe...

Shenjat e horoskopit, cilat do të ishin më besniket dhe me tradhëtaret?

E keni pyetur ndonjëherë veten se cila është shenja më besnike nga 12 që ka horoskopi? Po ajo së cilës duhet t’i besoni më pak ose aspak? Jua themi tani! Shpesh e kemi lexuar se shenja e horoskopit ndikon në karakterin dhe sjelljen tonë. Dhe në lidhje me besnikërinë shenjat do të klasifikoheshin si më poshtë: Dashi. Dinamik dhe aktiv, i...

Si ta kuptojmë kur fëmija në kopësht nuk ka asnjë problem me edukatoret?

Edhe pse mund të mos jetë në gjendje të flasë, fëmija juaj komunikon përmes xhesteve për t’ju bërë të kuptoni se dicka nuk shkon. Atëherë cfarë duhet të keni parasysh: Fëmija qan ndryshe nga zakonisht. E qara e mëngjesit dhe në momentin e ndarjes nga ju është normale. Pra nëse ai fillon të qajë kur e lini në kopësht nuk duhet...

Eksperiment me nje grua shtepiake! Flet sociologia

Dje më qëlloi të kisha ditën pushim, më në fund, të gjithën vetëm për vete dhe fëmijën tim. Më lindi një ide! Të mbaja shënim të gjitha veprimtaritë që do bëja, për të kuptuar çfarë bën një grua shtëpiake. Dita nis diku rreth orës 7:00, ndoshta pak më herët ose pak më vonë. Faktikisht ky është orar i zgjimit të...

“Karma është një kuckë e keqe që një ditë do të kapë prej flokësh këdo që e meriton”

Më beso që kështu do të ndodhë . do të ndodhë edhe pse në  këtë moment mendon se X person ja hodhi,  të bëri keq edhe kësaj radhe dhe jetën e tij apo të saj e jeton në paqe. Të morri gjithcka kishe, ndjenjat, moralin, paratë, të ardhmen, dashurinë dhe përkujdesin që i fale. Ti morri dhe me krenari...

Bebi i Javës

19,446FansaPëlqeje
41,061NdjekësitNdjek
8NdjekësitNdjek

Moti

Tirana
broken clouds
8 ° C
8 °
8 °
87 %
3.6kmh
75 %
Sht
8 °
Die
6 °
Hën
8 °
Mar
6 °
Mër
5 °