12 C
Tirana
E hënë, Nëntor 19, 2018

Psikologji

Shtatzania histerike, cfarë është dhe përse ndodh?

shtatzania histerike
Shtatzania histerike Shtatzania histerike është një lloj shtatzanie “fantazmë” që shumë gra mund ta përjetojnë si pasojë e crregullimeve psikologjike dhe hormonale. Shtatzania histerike,  ndodh rrallë por ndodh! Ndoshta mendoni se nuk ekziston, por ja që nuk është kështu. Ndoshta sic e kuptoni edhe nga shpjegimi i mësipërm, është një shtatzani që ekxiston vetëm në mendjen e gruas. Ju ndoshta pyesni veten, si...

Pushimet verore te nje nene-Nga Marsida Simo

Është shkëputur nga pushimet e mia verore me familjen time. Unë kam një djalë dy vjeç dhe menduam që deti është zgjedhja më e mirë për të. Vjet ai ishte i vogël dhe deri diku pushimet tona nuk ishin edhe aq keq. Ai me teper flinte, pinte qumësht dhe donte shëtitje. Sivjet gjërat ishin shumë ndryshe. Ndër të tjera kisha...

Po ti je një nënë e prekur nga sindroma e “Wendy”?

E keni pyetur ndonjëherë veten nëse roli juaj si nënë dhe si bashkëshorte ka më tepër në themel përmbushjen e të gjitha kënaqësive të familjes? Ku konsiston sindroma “Wendy” Për të kuptuar më mirë cfarë është kjo sindromë mjafton të kujtojmë përrallën “Piter Pan”, në të cilën Wendy është një personazh që merret me kryerjen e detyrave të rëndësishme dhe komplekse. Edhe...

Shenjat e horoskopit, cilat do të ishin më besniket dhe me tradhëtaret?

E keni pyetur ndonjëherë veten se cila është shenja më besnike nga 12 që ka horoskopi? Po ajo së cilës duhet t’i besoni më pak ose aspak? Jua themi tani! Shpesh e kemi lexuar se shenja e horoskopit ndikon në karakterin dhe sjelljen tonë. Dhe në lidhje me besnikërinë shenjat do të klasifikoheshin si më poshtë: Dashi. Dinamik dhe aktiv, i...

Si ta kuptojmë kur fëmija në kopësht nuk ka asnjë problem me edukatoret?

Edhe pse mund të mos jetë në gjendje të flasë, fëmija juaj komunikon përmes xhesteve për t’ju bërë të kuptoni se dicka nuk shkon. Atëherë cfarë duhet të keni parasysh: Fëmija qan ndryshe nga zakonisht. E qara e mëngjesit dhe në momentin e ndarjes nga ju është normale. Pra nëse ai fillon të qajë kur e lini në kopësht nuk duhet...

Eksperiment me nje grua shtepiake! Flet sociologia

Dje më qëlloi të kisha ditën pushim, më në fund, të gjithën vetëm për vete dhe fëmijën tim. Më lindi një ide! Të mbaja shënim të gjitha veprimtaritë që do bëja, për të kuptuar çfarë bën një grua shtëpiake. Dita nis diku rreth orës 7:00, ndoshta pak më herët ose pak më vonë. Faktikisht ky është orar i zgjimit të...

“Karma është një kuckë e keqe që një ditë do të kapë prej flokësh këdo që e meriton”

Më beso që kështu do të ndodhë . do të ndodhë edhe pse në  këtë moment mendon se X person ja hodhi,  të bëri keq edhe kësaj radhe dhe jetën e tij apo të saj e jeton në paqe. Të morri gjithcka kishe, ndjenjat, moralin, paratë, të ardhmen, dashurinë dhe përkujdesin që i fale. Ti morri dhe me krenari...

E vështirë të gjesh harmoni kur prindërit nuk bien dakord me njëri-tjetrin!

Prindërimi është një rol kompleks. Çdo ditë marrin vendime për fëmijët e tyre. Çfarë do veshin, çfarë do hanë, si ti vendosim në gjumë, sa kohë duhet të harxhojnë përballë ekranit. Disa prindër kanë të njejtën formë prindërimi por një pjesë e mirë e prindërve zbatojnë forma të ndryshme prindërimi dhe kjo shpesh shkakton konflikte midis partnerëve. Konfliktet ndikojnë drejtëpërdrejt në...

Flet psikologia, neglizhimi prindëror, forma më e përhapur e abuzimi ndaj fëmijëve

       A e dini se nder te gjitha llojet e abuzimeve qe behen gjate femijerise vendin e pare me 78.5% e ka "neglizhimi prinderor"?      Çfare eshte neglizhimi prinderor? A konsiderohet abuzim? Shpesh degjojme per llojet e ndryshme te abuzimeve tek femijet si abuzimi fizik, seksual, emocional etj. Por neglizhimi prinderor eshte nje nder llojet me te shpeshta te abuzimeve. Çfare...

Nënat nuk duhet të mendojnë vetëm: “fëmija im nuk ha” apo “nuk fle”

Fëmija, ashtu si dhe i rrituri, kur ndihet keq çregullon të ngrënën dhe gjumin. Aq më tepër që i rrituri këto dy “veprime”, të ngrënën dhe gjumin, nuk ja kontrollon dot. Fëmija kur çfaq këto dy sjellje, i rrituri duhet të kuptojë që ka një gjë që nuk shkon. I rrituri nuk duhet vetëm të ankohet e preokupohet që...

Bebi i Javës

18,585FansaPëlqeje
32,644NdjekësitNdjek
8NdjekësitNdjek

Moti

Tirana
light rain
12 ° C
12 °
12 °
87 %
1kmh
90 %
Mar
14 °
Mër
12 °
Enj
13 °
Pre
13 °
Sht
5 °