8 C
Tirana
E shtunë, Janar 19, 2019

Nene e re

Ti je një Diamant, Askush nuk mund të të thyejë!

Nënë e re? Njihu me komplikacionet e mundshme post-partum

post partum
Edhe pse ndoshta nuk e dini  ju tregojmë se pas lindjes mund të shfaqen disa komplikacione. Post-partum është një fazë delikate dhe pavarësisht nëse lindja shkon mirë është e nevojshme të pushoni në mënyrë që trupi juaj të rikuperojë. Komplikacionet ndoshta nuk janë shumë të shpeshta por të gjitha duhet t’i dini. Simptoma të vogla që nuk diagnostikohen në...

Gjidhënia, a mund të konsumojmë erëza?

gjidhenia
Jeni tip që preferoni ushqimet me erëza? Gjidhnëia duket sikur ju bën të mendoheni dy herë para se t’i përdorni? Atëherë lexoni një guidë të plotë Gjidhënia, a është e lejueshme të konsumohen ushqime me erëza? Po! Ëhstë e lejueshme. Shum pak prej tyre do tëë kalojnë në qumësht por kjo nuk e dëmton beben. Në shumë vende të botës nënat...

3 pyetjet më të shpeshta të nënave gjatë javës së parë me të porsalindurin

porsalindur
Kur te jesh nene do t'i kuptosh te gjitha! E kupton qe je nene kur... Problemet me te shpeshta te gjinjve qe nena perballet pas lindjes! Të bëhesh nënë për herë të parë është emocionuese. Por nuk është e lehtë! Mendja është plotësisht e zënë nga pyetjet dhe dyshimet. I porsalinduri ndërkohë ka nevojë për kujdes të vecantë dhe...

Shëtitjet e para me bebin, kur është momenti i duhur?

shetitjet e para me femijen
Perse femijet thithin gishtin? Zeri i nenes ndez trurin e femijes! Shëtitjet e para me bebin kur është momenti i duhur? Shëtitjet në ajër të pastër i bëjnë mirë edhe një të porsalinduri. Megjthatë ende shumë prindër e privojnë vogëlushin e tyre nga kjo gjë, ndërsa të tjerë mund të jenë skeptikë në lidhje me momentin e duhur. Shëtitjet e para?...

Qumësht formule apo qumësht gjiri? E rëndësishme është të mos paragjykojmë!

qumesht formule apo qumesht gjiri
Qumësht formule qumësht gjiri… Kjo është gjithmonë një temë që shkakton debate duke qënë se ende ne si shoqëri paragjykojmë. E mbi të gjitha nuk besoj se ka ndonjë nënë që nuk është paragjykuar në lidhje me dicka qoftë nëse ka ushqyer me qumësht gjiri apo me qumësht formule. Kur nëna ushqen me qumësht gjiri… Sërish paragjykohet. Shumica e kritikon se...

Ushqyerja me gji, cilat medikamente të evitoni dhe cilat te perdorni pa problem?

Duke qënë se gjatë gjidhënies cfarë konsumon nëna shkon tek fëmija duhet patur kujdes me disa gjëra, sidomos kur bëhet fjalë për medikamente. Duhet të dini se në përgjithësi medikamnetet mund të përdoren edhe në gjidhënie duke qënë se jo të gjitha kalojnë në qumësht. Disa prej tyre nuk evitohen nëse janë të rëndësishëm duke qënë se nuk shkaktojnë...

Kremi i thithave të gjirit, 5 gjërat që duhet patjetër të dini!

Gjinjtë mund të cahen dhe dhembin pasi bebi tëëë fillojë të pijë prandaj kujdesi ndaj tyre duhet të jetë maksimal. Ndonjëherë dhimbja ndikon edhe në procesi ne gjidhënies duke qënë se shumë nëna nuk e durojnë dot kështu që detyrohen ta ndërpresin qoftë edhe përkohësisht duke zëvendëësuar kështu qumështin e gjirit me atë të formulës. Në këtë moment ato që...

Gjidhënia, kur fëmijën e zë gjumi para se të pijë mjaftueshëm!

Kjo është dicka që ndodh shpesh tek të porsalindurit, pra të bien në gjumë para se stomaku i tyre të jetë mbushur mjaftueshëm me qumësht, sidomos gjatë ditëve të para pas lindjes. Sidoqoftë, si duhet të veproni ju si nënë? Duhet të dini më parë se cfarë ndodh.  Në fillim do të vini re se fëmija thith mirë pastaj do të...

1 ditë e nënës që punon barazohet me 2 ditë të babait!

Dita e një nëne që punon është e gjatë dhe e lodhshme. Sipas një studimi ajo kryen gjatë ditës punë të barabarta me ato që një mashkull kryen përgjithësisht përgjatë dy ditëve. Kur vjen puna tek krahasimi që është bërë, janë marrë në konsideratë aktivitetet që një nënë dhe një baba zhvillojnë gjatë ditës, dhe këtu normalisht nëna mendohet se...

Thone: kur te jesh nene do t’i kuptosh te gjitha!

Te shkruash per ty nuk do te mjaftonte nje kartoline Po nje liber i tere...Thone:kur te jesh nene do ti kuptosh te gjitha!!!Qenka ndjesia me bukur e pergjegjsia me è madhe kjo qenka lumturia e  vertete qe te mbush shpirtin me oksigjen,kjo qenka te te vij panik ne zemer sa here ti rrezohesh e sa here qe ti ha...

Bebi i Javës

19,446FansaPëlqeje
41,061NdjekësitNdjek
8NdjekësitNdjek

Moti

Tirana
broken clouds
8 ° C
8 °
8 °
87 %
3.6kmh
75 %
Sht
8 °
Die
6 °
Hën
8 °
Mar
6 °
Mër
5 °