8 C
Tirana
E shtunë, Janar 19, 2019
Fillimi Bota e gruas Kuriozitete

Kuriozitete

Cfarë kuptimi ka pema e Vitit të Ri?

pema e vitit te ri
Origjina e pemës së Vitit të Ri shtë disi e paqartë. Legjendat dhe historitë që qarkullojnë janë të ndryshme, por ajo që na intereson më tepër është fakti që konsiderohet si një simbol feste. Simbol i festave të dashura për ne. Por përse bëhet pema e Vitit të Ri? Historia e pemës së parë Sipas autores Fabiola Marchet, e cila sjell...

Kerpudhat nje ushqim perfekt qe mbrojne nga kanceri i gjirit

kerpudhat
Si te trajtojme mykun e gjirit? Perse pas lindjes ngjajme ende shtatzane? Egjiptianet e lashte besonin se konsumi i kerpudhave sillte jete te gjate. Sot, studjuesit kane arritur te konfirmojne kete besim. Nje grup shkencetaresh te Universitetit te Australise Perendimore, ngriten nje kerkim ne mbi 2000 gra kineze, gjysma e te cilave vuante nga kanceri i gjirit. Nga analizimi...

“Hekurosja e gjinjve”, praktika skandaloze e nenave te vajzave!

hekurosja e gjinjve
4 kuriozitete rreth binjakeve qe me siguri do t'ju befasojne 10 fakte rreth trupit te femrave qe shume pak njerez i dine Hekurosja e gjinjve Mund të duken vende të largëta që nuk na prekin apo histori të shkuara. Megjithatë duhet kuptuar që në botë ato që vuajnë më shumë janë vajzat dhe kjo prej patriarkatit dhe mentalitetit. “Hekurosja e gjirit” E...

6 motive për të inkurajuar fëmijën që të luajë edhe vetëm

Para vitit të dytë të jetës fëmijët luajnë vetëm. Pra edhe nëse kanë dikë tjetër afër loja zhvillohet në mënyrë individuale. Pasi fëmija fillontë shkojë në kopësht mëson si të ndërveprojë me të tjerët në pjesën e lojës dhe megjithatë edhe pse ndodh kështu, loja vetëm është e rëndësishme dhe prandaj duhet ta favorizoni. Përse?! Fëmija mëson se brenda vetes...

10 gjërat që bebi urren në barkun e nënës

Jeni kurioze? Ja cfarë urren bebi ndërsa është brenda barkut tuaj! Të qeshurat e forta. Kur nëna qesh i lumtur ëështë edhe fëmija por kur nëna përdor edhe barkun gjatë të qeshurës bebi nuk ndihet edhe aq i lumtur. Prekjet e shpeshta të barkut. Sidomos në trimestrin e fundit nëse e prekni shpesh dhe gjuani me gishta pa mbarim bebi...

Gruaja pas lindjes pi placentën e saj! Arsyeja? Kerkon me teper enegji!

Jenny është 27 vjece dhe pas lindjes së fëmijës ka preferuar të pijë një lëng ku brenda është grirë edhe placenta me anën e një frulatori. Arsyeja? Për të marrë më tepër energji! E nuk mjafton kaq! Ajo “fton” të gjitha gratë e tjera të bëjnë të njëjtën gjë. Në këtë foto shohim Jenny Wren teksa pi një lëng të fruluar brenda...

4 kuriozitete rreth binjakëve që me siguri do t’ju befasojnë

Dimë që janë të ngjashëm, po tjetër? E dini se… Janë më tepër mëngjarashë? Kanë më shumë shanse të jenë mëngjarashë krahasuar me fëmijët e tjerë. Ende nuk është shumë e qartë përse ndodh dhe ende janë duke u kryer studime për ta qartësuar këtë. Janë të bashkuar menjëherë Ata fillojnë të ndërveprojnë shumë herët me njëri-tjetrin, që në trimestrin e dytë të shtatzanisë....

10 fakte rreth trupit të femrave që shumë pak njerëz i dinë

Ndoshta për këto fakte rreth trupit të femrave nuk të ka ndodhur të dëgjosh më parë: Qafa e gruas është më e levzishme. Provoni të thërrisni në emër një burrë dhe një grua. Do ta shikoni si burri do të kthejë edhe trupin bashkë me kokën. Gratë dëgjojnë më shumë gjatë gjumit. Kjo sepse gratë janë “projektuar” për të...

10 fakte shkencore rreth ushqyerjes me formule

Padyshim qumështi i gjirit është ideali për fëmijën tuaj dhe ky është thjesht një artikull informues. Nuk ka si qëllim promovimin e ushqerjes me formulë prandaj vazhdoni ushqeni paqësisht bebat tuaj me gji! 10 fakte shkencore rreth ushqyerjes me formulë Bebat që ushqehen me biberon qajnë më pak dhe fillimisht duken më të lumtur në momentin e ushqyerjes pasi e...

Sfidë e pamundur? Ky mjek arrin të qetësojë një bebe për 5 sekonda!

Video me poshte eshte pjese e sfides "The impossible challenge" (sfida e pamundur), program i CCTV. Shume prinder jane ndier te lehtesuar dhe te mahnitur nga menyra si ky mjek ka arritur te qetesoje femijet. Pediatri Robert Hamilton vertet mahnit me tekniken qe perdor per te qetesuar nje bebe ne 5 sekonda...Jo, nuk e lexuat keq, vetem ne 5 sekonda! https://youtu.be/kR3q9sXM7WA

Bebi i Javës

19,446FansaPëlqeje
41,061NdjekësitNdjek
8NdjekësitNdjek

Moti

Tirana
broken clouds
8 ° C
8 °
8 °
87 %
3.6kmh
75 %
Sht
8 °
Die
6 °
Hën
8 °
Mar
6 °
Mër
5 °