8 C
Tirana
E shtunë, Janar 19, 2019
Fillimi Bota e gruas Kujdesi ndaj vetes

Kujdesi ndaj vetes

Vajzat paguajne me shume se djemte per te njejtin produkt, perse valle?

Ekziston në treg ” Taksa Pink ” (duke qenë se shumica e produkteve femërore janë në ngjyrë rozë),  ku shumë gra paguajnë më shumë për një produkt të njejtë krahasim me burrat. Në fund të vitit 2015, Departamenti i Çështjeve të Konsumatorëve të qytetit të Nju Jorkut botoi një studim ku krahasoi rreth 800 produkte nga më shumë se 90...

8 drithërat që do t’ju bëjnë të humbni peshë në mënyrë drastike këtë verë

Për të humbur peshë në mënyrë të shëndetshme provoni të konsumoni: Kuinoan. Përmban dyfishin e proteinave të orizit integral dhe ndihmon në zgjatjen e ndjesisë së ngopjes. Mund të konsumohet në mëngjes, drekë, darkë, si ëmbëlsirë dhe madje edhe në mesvakte. Orizi integral. Është i pasur me minerale dhe fibra. Orizi i bardhë duhet të zëvendësohet nga ai integral. ...

9 gjërat që nuk duhet të bëni kurrë gjatë ciklit menstrual

Kujdes! Gjatë ciklit menstrual nuk duhet të bëni në asnjë mënyrë 9 gjërat e mëposhtme. Mos u depiloni. Niveli i estrogjenit bie dhe dhimbjet fizike janë më të forta. Pra heqja e qimeve me dyllë do t’ju bëjë gati gati të lotoni. Gjithashtu mos shkoni as tek dentisti. Evitoni filmat e trishtë dhe romantikë pasi si pasojë e ndryshimit...

Më në fund një zgjidhje për barkun e fryrë!

Problemin e barkut të fryrë e përjetojnë më tepër gratë dhe shpesh si shkak është akumulimi i toksinave. Për të pasur një bark të sheshtë gjëja e parë që duhet të bëni është të eleminoni pikërisht këto toksina. Si? Me anën e farave të linit. Mjafton të përdorni 4 lugë për të pastruar zorrën. Duhet bërë në mëngjes për 3 javë....

Strijat u shfaqën, po tani?

Stijat mund të shfaqen në lëkurë gjatë shtatzanisë por edhe nëse ndryshohet shpesh pesha trupore. Periudhë problematike konsiderohet gjithashtu edhe ajo e pubertetit. Fillimisht këto shenja kanë ngjyrë të kuqe në lejla dhe më pas (zakonisht pas lindjes) fillojnë të zbehen. Në raste shumë të rralla ato zbehen aq shumë sa bëhen gati të padukshme. Gjithsesi disa mënyra për...

Perse disa gra humbin peshe me veshtiresi?

Kur vjen puna tek humbja e peshës rezultatet nuk janë ndonjëherë ashtu siç i duam ne. Bëjmë përpjekje të mëdha dhe në momentin që hipim në peshore shohim se kemi rrëzuar shumë pak ose aspak. Në këtë moment ndihemi të frustruara, konfuze dhe në disa raste mendojmë të ndërpresim regjimin ushqimor që jemi duke ndjekur për të mos i...

5 perfitimet e cajit te zi per floket dhe lekuren

Ndoshta e keni dëgjuar edhe më parë se çaji i zi ka përfitime për lëkurën dhe flokët. Po ai ka efekte të mrekullueshme sepse përmban antioksidantë dhe veti rigjeneruese të lëkurës të cilat mund të zgjidhin shumë probleme.   5 përfitimet më të mira të çajit të zi për flokët dhe lëkurën Largon aromën e keqe të këmbëve. Kjo pasi ka...

Sass, uji magjik qe te dobeson shendetshem

Ju nevojiten 8 e ½ gota ujë; 1 lugë gjelle xhinxher i grirë; 1 kastravec i prerë shumë hollë; 1 limon i prerë shumë hollë; 12 gjethe mente. Përdorimi I hidhni të gjithë përbërësit në një kanë qelqi dhe i vendosni mnë frigorifër për gjithë natën. E pini të gjithë ujin gjatë ditës. Perfekt edhe për ditët e nxehta të verës....

Si te keni nje bark te sheshte pas lindjes?

E marr me mend se përse je duke lexuar këtë artikull, me siguri barku është kthyer në një shqetësim edhe për ty pas lindjes. Duket i madh (madje aq i mdh sa dikush që nuk të njeh mund të mendojë se je duke pritur një bebe), i varur, komplet ndryshe nga si dukej më parë. Epo diçka do të ngelte...

Keshilla per te pasur floket perfekte!

  Flokët janë gjysma e bukurisë! E kush tha që nuk janë? Po kur janë të thatë, pa jetë, kur nuk marrin formën që duam a duhet ende t’i konsiderojmë si “gjysmën e bukurisë”? Doni përgjigjen time? Sigurisht që nuk janë! (mund t’ju them se 14 vitet e fundit të jetës time i kam kaluar me flokë tepër të gjatë).  Por...

Bebi i Javës

19,446FansaPëlqeje
41,061NdjekësitNdjek
8NdjekësitNdjek

Moti

Tirana
broken clouds
8 ° C
8 °
8 °
87 %
3.6kmh
75 %
Sht
8 °
Die
6 °
Hën
8 °
Mar
6 °
Mër
5 °