12 C
Tirana
E hënë, Nëntor 19, 2018
Fillimi Bota e gruas

Bota e gruas

Ti je një Diamant, Askush nuk mund të të thyejë!

Kistet, si bëhet aspirimi i tyre?

kiste
"Hekurosja e gjinjve", praktika skadanloze e nenave te vajzave ne vende te dnryshme te botes! Ne disa raste, kistet e vezoreve mund të mos trajtohen me operacion (laparoskopia apo laparotomi) por mund te trajtohen thjesht vetem me aspirim (thithje). Aspirimi i kistit eshte nje procedure e cila synon te evakuaoje te gjithe fluidin (lengun) e kistit me qellim zbrazjen perfundimtare...

Strijat, si mund te parandalojme krijimin dhe te rrisim elasticitetin e lekures?

strijat
Përse shfaqen strijat? Strijat, që njihen ndryshe edhe si smaliaturat janë një problem që shfaqen krysisht në shtatzani. Por kjo nuk përjashton edhe mundësinë e shfaqjes së tyre si pasojë e ndryshimeve në peshë. Ne shfaqjen e strijave ndikojnë faktorë të ndryshëm, duke nisur nga gjenetika, ndryshimi hormonal, ndryshimi në peshë etj. Vlen të theksojmë se në shfaqjen e strijave një...

Te kesh frike nga femijet e sotem!

Perse duhet te pershendesim femijen para se te largohemi? Femija, gjyshja,cerdhja, dhe dadoja! Si te ndihemi nene e mire kur femija qan? Femije Kam një siklet aq të madh kur shkoj në parqet e lojrave sa nuk di nga t`ja nis. Është një stres i përzier me inat dhe keqardhje. Ndihem e rrezikuar çdo moment. Rrezikun e kam nga më...

Kerpudhat nje ushqim perfekt qe mbrojne nga kanceri i gjirit

kerpudhat
Si te trajtojme mykun e gjirit? Perse pas lindjes ngjajme ende shtatzane? Egjiptianet e lashte besonin se konsumi i kerpudhave sillte jete te gjate. Sot, studjuesit kane arritur te konfirmojne kete besim. Nje grup shkencetaresh te Universitetit te Australise Perendimore, ngriten nje kerkim ne mbi 2000 gra kineze, gjysma e te cilave vuante nga kanceri i gjirit. Nga analizimi...

Shëtitjet e para me bebin, kur është momenti i duhur?

shetitjet e para me femijen
Perse femijet thithin gishtin? Zeri i nenes ndez trurin e femijes! Shëtitjet e para me bebin kur është momenti i duhur? Shëtitjet në ajër të pastër i bëjnë mirë edhe një të porsalinduri. Megjthatë ende shumë prindër e privojnë vogëlushin e tyre nga kjo gjë, ndërsa të tjerë mund të jenë skeptikë në lidhje me momentin e duhur. Shëtitjet e para?...

“Hekurosja e gjinjve”, praktika skandaloze e nenave te vajzave!

hekurosja e gjinjve
4 kuriozitete rreth binjakeve qe me siguri do t'ju befasojne 10 fakte rreth trupit te femrave qe shume pak njerez i dine Hekurosja e gjinjve Mund të duken vende të largëta që nuk na prekin apo histori të shkuara. Megjithatë duhet kuptuar që në botë ato që vuajnë më shumë janë vajzat dhe kjo prej patriarkatit dhe mentalitetit. “Hekurosja e gjirit” E...

Çfarë është kanceri i qafës së mitrës?

kanceri i qafes se mitres
Cfare nuk duhet te beni asnjehere gjate ciklit? Cfare do te doja te me kishin thene ne lidhje me periudhen post partum? Kanceri i qafes se mitres Organet e njeriut jo rrallë mund të preken nga deformime (mutacione qe shkaktojne rritje te pakontrolluar) qelizore, të cilat shpesh bëhen shkak për pasoja të rënda për jetën. Edhe kanceri i qafës së...

Qumësht formule apo qumësht gjiri? E rëndësishme është të mos paragjykojmë!

qumesht formule apo qumesht gjiri
Qumësht formule qumësht gjiri… Kjo është gjithmonë një temë që shkakton debate duke qënë se ende ne si shoqëri paragjykojmë. E mbi të gjitha nuk besoj se ka ndonjë nënë që nuk është paragjykuar në lidhje me dicka qoftë nëse ka ushqyer me qumësht gjiri apo me qumësht formule. Kur nëna ushqen me qumësht gjiri… Sërish paragjykohet. Shumica e kritikon se...

Shtatzania histerike, cfarë është dhe përse ndodh?

shtatzania histerike
Shtatzania histerike Shtatzania histerike është një lloj shtatzanie “fantazmë” që shumë gra mund ta përjetojnë si pasojë e crregullimeve psikologjike dhe hormonale. Shtatzania histerike,  ndodh rrallë por ndodh! Ndoshta mendoni se nuk ekziston, por ja që nuk është kështu. Ndoshta sic e kuptoni edhe nga shpjegimi i mësipërm, është një shtatzani që ekxiston vetëm në mendjen e gruas. Ju ndoshta pyesni veten, si...

Ushqyerja me gji, cilat medikamente të evitoni dhe cilat te perdorni pa problem?

Duke qënë se gjatë gjidhënies cfarë konsumon nëna shkon tek fëmija duhet patur kujdes me disa gjëra, sidomos kur bëhet fjalë për medikamente. Duhet të dini se në përgjithësi medikamnetet mund të përdoren edhe në gjidhënie duke qënë se jo të gjitha kalojnë në qumësht. Disa prej tyre nuk evitohen nëse janë të rëndësishëm duke qënë se nuk shkaktojnë...

Bebi i Javës

18,582FansaPëlqeje
32,640NdjekësitNdjek
8NdjekësitNdjek

Moti

Tirana
broken clouds
12 ° C
12 °
12 °
76 %
1kmh
75 %
Hën
9 °
Mar
14 °
Mër
12 °
Enj
13 °
Pre
13 °