8 C
Tirana
E shtunë, Janar 19, 2019
Fillimi Artikuj të Zgjedhur

Artikuj të Zgjedhur

Si duhet të jetë biberoni ideal i fëmijës tuaj?

Me siguri jo vetëm i bukur! Pra të tjera karakteristika krahas ngjyrës së bukur apo figurave interesante, biberoni perfekt do të ishte ai që do të kishte karakteristikat e mëposhtme. Plastik apo qelq? Dhe para së gjithash duhet të sqarojmë njëherë e mirë pjesën e problematikës së sigurisë që ofrojnë biberonat plastikë. Nëse kohë më parë konsideroheshin jo të përshtatshëm për...

4 truke për të eleminuar njollat e bojës nga veshjet

Sapo shikoni se veshjet e fëmijës apo tuajat janë bërë me njolla bëni veprimet e mëposhtme. I vendosni menjëherë në ujë të ftohtë, në këtë mënyrë njolla nuk do të hyjë më thellë në copë. Nëse keni ndonjë produkt kundër njollave mos u frikësoni, por përdoreni. Më pas lajini rrobat me detergjent dhe i lini të thahen në diell. ...

Mosha ideale për të cuar beben në plazh?

Shumë diskutime në lidhje me këtë dhe shumë nga ju madje do të thonë unë e kam cuar që sa lindi. Dhe duke qënë temë pak delikate ju drejtova shumë artikujve mjekësorë të huaj. Përfundimi ishte ky! Ju mund të coni beben tuaj në plazh nga muaji i dytë i jetës por kujdesi duhet të jetë super maksimal në të gjitha...

Është e vërtetë që fetusin e zë lemza në bark?

Cështja e lemzës së fetusit është pak e njohur nga nënat dhe shpesh shkakton konfuzion. Atëherë njihuni më mirë me të, mësoni se cfarë e shkakton! Lemza e fetusit brenda barkut të nënës në shtatzani nuk duhet të përbëjëë motiv alarmi, është dicka normale që mund të zgjasë disa minuta deri në gjysëm ore. Duhet të dini se nuk shkakton asnjë...

T’jua vendosim apo jo vathët vajzave?

E dini që ky zakon aq i preferuar nga mamat ka rreziqet e veta kur bëhet fjalë për vajzat në moshë të vogël? E megjithatë kjo është një praktikë që ndodh shpesh në shmë vende të botës e madje edhe tek ne. Ndërsa disa të tjerë jo vetëm janë kundër saj por edhe madje guxojnë ta quajnë si një...

Si te kuptojme nese vaji i ullirit eshte cilesor?

Për shëndetin e mirë të fëmijës dhe gjithë familjes është e rëndësishme të përdoret vaj ulliri cilësor. Më poshtë do të gjeni karakteristikat që do t’ju bëjnë një eksperte të vërtetë në njohjen e tij. Si ta kuptojmë kur kemi të bëjmë me vaj ulliri cilësor? Shija: Duhet të lëshojë një shije disi të hidhur në pjesën e poshtme të gojës; ...

Si te ndihesh mire ti si nene kur bebi qan pa pushim?

Në momentin që bebi fillon të qajë ndoshta edhe ti si nënë fillon të shpresosh nga thellësia e shpirtit që të zgjasë sa më pak. Sigurisht që kërkon më të mirën për fëmijën tënd, ndihesh keq kur ka dhimbje, por më e keqe se kjo është kur ndihesh e pafuqishme për ta ndihmuar. Më ka ndodhur që menjëherë pas lindjes...

Si te qetesojme dhimbjet e barkut tek bebat?

Dhimbjet e barkut tek bebat janë shumë të zakonshme, dhe zakonisht zgjasin deri në muajin e 5 të jetës.   Si ta kuptoj nëse bebi ka dhimbje barku? Sinjali i parë që tregon se i porsalinduri ka dhimbje barku është e qara e tejzgjatur, pra për rreth 3 orë (ose më shumë), për disa ditë me radhë kryesisht në të njëjtën kohë....

Receta bebesh, pure me molle dhe spinaq

Molla dhe spinaqi do të jenë një kombinim shumë i mirë për t’u konsumuar nga muaji i 7.  Përgatitja Hidhni copat e mollës në një tenxhere dhe shtoni ujin së bashku më pak kanellë. E zieni për 15 minuta në flakë të ulët; Shtoni spinaqin (1/2 gotë për 1 kokërr mollë) dhe e lini të ziejë bashkë me mollën për...

Bebi i Javës

19,446FansaPëlqeje
41,061NdjekësitNdjek
8NdjekësitNdjek

Moti

Tirana
broken clouds
8 ° C
8 °
8 °
87 %
3.6kmh
75 %
Sht
8 °
Die
6 °
Hën
8 °
Mar
6 °
Mër
5 °