13 C
Tirana
E martë, Nëntor 20, 2018
Fillimi Aktualitet Shoqëria jonë!

Shoqëria jonë!

Dy fjale per ty engjelli im qe po te mbaj brenda barkut

Ditet kalojne si pakuptuar. Iken nje..dhe nje...edhe nje tjeter.... Ikin dhe sa hap e mbyll syte si nje puhize ere kalojne edhe muajt. Ndoshta akoma je i vogel por ke filluar te rritesh mrekullia ime. Te ndjej cdo dite e me shume. Thone qe ne nenat rrisim femijet por ne fakt je ti ai qe po me rrit mua...nuk...

Fëmijët nuk janë majmunë

Nga Kozeta Kurti … që t’i gënjeni me një banane e t’i detyroni të bëjnë veprime nga më të çuditshmit, vetëm që të bëni sehir ju, të argëtoheni ju, të kënaqni sedrën ju, të ndjeheni pronarë ju… Çfarë thatë? Ku di unë të sillem me fëmijët, sepse s’jam prind? Unë prind nuk jam, por vetëdije për të m’u ngritur leshtë e...

Po nuk u zgjove ne oren 5 nuk je nuse e mire!

Fatmirësisht më ka ndodhur që mentalitetin e egër shqiptar, atë mentalitet që e trajton femrën si skllave, ta shikoj dhe përjetoj “në kurriz së të tjerëve” kur i thonë fjalës, dhe sinqerisht për këtë i jam mirënjohëse jetës. Kam parë në jo pak raste vajza dhe gra që nuk janë në gjendje të bëjnë asgjë me dëshirën e tyre,...

Perse burrat martohen me grrifshat?

Pikë së pari le të sqarojmë çfarë nënkuptojmë me “grrifshë”. Në këtë rast është ajo femra e fortë, e sigurt në vetvete që dashuron hapësirat e saj dhe respekton të partnerit. E mbi të gjitha nuk toleron mungesën e respektit! Lexo edhe: Burri apo femija, cili e streson me teper gruan? Në librin “Perche i uomini sposano le stronze e lasciano...

Perse te festosh Shen Valentinin nuk eshte nje budallallek?

  E pranoj se Shën Valentini për mua është një festë shumë e dashur, madje mund të them se është nga ato festat që mezor e pres. Nuk e di si do të shprehesha dhe ndihesha në kushte të tjera por fatmirësisht kam arritur të kem në jetën time dashurinë time më të madhe, sot kemi një familje dhe fëmijë, megjithatë...

Te rrembesh nje femije nuk eshte shume e veshtire… Shikoni videon!

Kjo është një video e cila do t’ju bëjë të mendoheni dy herë para se të merreni me celularin ndërsa jeni në park me fëmijën. Apo ndoshta ju jeni tepër të sigurt se askush nuk do të mundet ta prekë me dorë? Epo një nënë me emrin Emily nuk ka qënë edhe aq e sigurt dhe kështu ka organizuar një...

Aurela Gace, ne emer te dashurise ne Shqiperi je e denuar me vdekje!

Të jesh femër në Shqipëri… në fakt kudo në botë ka të fiksuar, kudo në botë e madje edhe në atë më “të përparuarën” ka njerëz që dashurinë e shprehin me dhunë, me posesivitet, me forcë…kudo në botë ka vajza që ndonjëherë detyrohen prej kushteve të rrinë në një marrëdhënie.   Por në Shqipëri është e frikshme! Në “emër të dashurisë” vritesh,...

Po na vrasin o vajza!

E diela u përgjak si të ishte një ditë e zakonshme e shekulllit të kaluar. As në këtë ditë të bekuar, krimi nuk e bëri pushim. Krime të tilla nga injoranca nuk po ndalojnë, por po shtohen si qelizat kancerogjene, bëhen rrugëzgjidhje për disa individ apo pëlqehen dhe imitohen nga të tjerë. Mbushen mediat me pretendime të fjalës së lirë...

Vajzat nuk kane kohe?

Emrin e grupit të përbashkët të shoqeve në whatsapp e kemi “Shoqëria e nuses”, pavarërisht se deri tani asnjëra nga ne nuk është e martuar. Marsela dhe Ana  janë të fejuara, unë beqare, ndërsa  Edlira ka disa muaj që del me dikë. Ne mendonim se do kalonte të paktën nja dy vjet deri sa ajo të fejohej. Kur ja...

Behet fjale per… mendje te mbyllura!

Behet fjale per… mendje te mbyllura! “Vajza 14 vjeç përdhunohet nga i dashuri 23 vjeç. Prindërit nuk ishin në djeni që vajza kishtë dalë natën fshehtas tyre. Djali përdhunues për momentin është nën arrest”. – E dëgjon ç’thonë lajmet o Elona, i them koleges time. U bë rasti i tretë brenda muajit që dëgjoj lajme të tilla. – Aman dhe ti, më...

Bebi i Javës

18,586FansaPëlqeje
32,653NdjekësitNdjek
8NdjekësitNdjek

Moti

Tirana
light rain
13 ° C
13 °
13 °
87 %
3.6kmh
90 %
Mar
15 °
Mër
12 °
Enj
13 °
Pre
13 °
Sht
10 °