12 C
Tirana
E hënë, Nëntor 19, 2018

Bota sot

Letra e gjinekologes drejtuar pacientes së disa viteve më parë “Ti meritoje më shumë atë ditë, por nuk e kuptova si u ndjeve derisa u bëra nënë vetë

Kjo është një nga ato letra që vërtet të bën të mbushësh sytë me lot, sepse të gjitha e dimë sa e vështirë është të rifillosh jetën pas lindjes dhe mbi të gjitha të rikthehesh edhe në punë! Në momentin që këtë sakrificë që bëjnë dikush tjetër e vlerëson ne atëherë ndihemi sikur kemi hequr një barrë të madhe...

Kunatë e mirë? Kunatë e keqe? Ku gaboi Kate Middleton në dasmën e Meghan Markle?

Pra nuk është cështje që diskutohet vetëm në Shqipëri ajo puna e veshjes së bardhë së të ftuarve në dasmën e dikujt tjetër. Edhe në vende të ndryshme të botës kjo gjë përbën  “një problem”. Jo më kot nëse hedhim një sy në faqe të ndryshme angleze dhe shqiptare gjithashtu do të shohim debate pafund mes komentuesve në lidhje...

Një bebe e gjallë pas aborti… Kujdes video me pamje të rënda!

Kjo është një video e tmerrshme e postuar ne YouTube rreth dy muaj me pare dhe që cdokush që e mendon abortin si një zgjidhje duhet ta shikojë. Ky është një fetus, më saktë të themi një bebe ende e gjallë edhe pse nëna ka kryer një abort. I doni, i mbroni, i sillni në jetë bebat tuaj dhe në...

5 vendet ideale për të rritur fëmijë

Vendet ideale për të rritur fëmijët janë përzgjedhur duke marrë parasysh politikat e edukimit, sigurinë, të ardhurat, barazinë gjinore, të drejtat e njeriut, organizimin në familje, sistemin shëndetësor etj. Dhe në këtë listë kryesojnë 5 vende! Kanadaja. I jep shumë përparësi kujdesit ndaj fëmijës dhe nëna krahas lejës së lindjes më të zgjatur (17 javë) përfiton edhe siguracion punëtori nëse...

Kur puthja e nënës nuk sjell vetëm dashuri por edhe herpes!

Puthja e nënës për këtë bebe 3 muajshe nuk solli vetëm dashuri por edhe herpes duke bërë që bebi të rrezikonte jetën. E kemi thënë shpesh se puthja ne buzë nuk këshillohet tek fëmijët e vegjël dhe ky është shembulli më i mirë që e vërteton rrezikun. Nëna ka puthur bebin 3 muajsh në gojë dhe më pas janë shfaqur...

Vjen në jetë bebi Tiantian, 4 vite pas vdekjes së prindërve

Prindërit e tij vdiqën në një aksident automobilistik 4 vjet më parë dhe ai lindi në dhjetor të 2017 në Kinë nga një nënë surrogate. Emri i tij nënkupton “ëmbëlsi” dhe gjyshja tek sytë e tij shikon ato të vajzës që nuk e ka më. Nëna dhe babai i tij humbën jetën vetëm pak ditë pasi kishin kryer një Fertilizim...

Nuk eshte nje grumbull qelizash, eshte femija im!

Jeta e një gruaje mund të tronditet shumë kur pësohet një abort dhe e tillë është edhe historia e Tiffany e cila ka pasur një ndërprerje të shtatzanisë n javën e 11. Për Tiffany Ezekieli i vogl nuk ishte thjesht një grumbull qelizash dhe në një postim në facebook ajo shkruan krenare… “Kjo është dora ime e cila mban shtrënguar të...

Deri në 15 persona në sallë, tendenca e fundit e lindjeve

Lindja e fëmijës është një event unik dhe special për gruan apo për ata që i qëndrojnë përreth. Deri në ditët e sotme kjo gjë ka qënë tepër intime dhe zakonisht preferohej që vetëm bashkëshorti të shoqëronte gruan në sallën e lindjes. Epo gjërat edhe mund të ndryshojnë! Tashmë vjen një trend i ri nga Anglia i cili konsiston në...

Nëna e trinjakëve fiton zemrat e të gjithëve me një mesazh në rrjetet sociale

Mëmësia është e bukur por edhe e vështirë me një fëmijë, imagjinoni me tre dhe për më tepër e vetme pa asnjë ndihmë! Hayley Arsenault është një nënë e re beqare e cila ka sjellë në jetë tre fëmijë: Hogan, Rylan dhe Finn të cilët i mbushin  jetën me gëzim. Por si mund të menaxhonte e vetme banjot, ushqyerjen, ndërrimin...

Djali bullist, babai e detyron te beje 2 km vrap. Video po ben xhiron e botes

Protagonist i kësaj historie është një djalë 10 vjecar që jeton në SHBA dhe cdo mëngjes shkon në shkollë me autobus se bashku me bashkëmoshatarët e tij, e njëjta gjë edhe në kthim. Auautobusi e merr dhe e le shumë pranë shtëpisë. Ndoshta nuk do ta besoni por këtë histori e ndan me të gjithë ne babai i tij, zoti...

Bebi i Javës

18,585FansaPëlqeje
32,644NdjekësitNdjek
8NdjekësitNdjek

Moti

Tirana
broken clouds
12 ° C
12 °
12 °
76 %
1kmh
75 %
Hën
9 °
Mar
14 °
Mër
12 °
Enj
13 °
Pre
13 °