8 C
Tirana
E shtunë, Janar 19, 2019
Fillimi Aktualitet

Aktualitet

Të gjitha mitet në lidhje me produktet e bebave!

produkte
Cuco, biberon, rrethore, homogjenizat… Ka disa produkte bebash për të cilat debatet janë të shumta. Në treg ekzistojnë shumë pajisje për fëmijë të cilat edhe pse i shohim apo blejë cdo ditë nga mjekët apo nënat nuk konsiderohen të sigurt. Cilat janë produktet që shkaktojnë më tepër polemika? Cuco Është një send përdoprimi i të cilit është përfolur mjaft. Thuhet se...

Finlanda për të gjithë prindërit, ja si të luftoni bullizmin në shkolla!

bullizmi
Xhelozia tek femijet, 3 faktoret qe e nxisin ne karakter Perse gjumi i pasdites eshte i rendeisshem per femijen? Bullizmi është një nga problemet më të mëdha me të cilin shumë prindër në shoqërinë tonë po përballen cdo ditë. Personalisht jam e tmerruar nga ideja që një ditë fëmija im mund të bëhet pre e bullizmit, apo personazh bullist!...

Librazhdi, “kampion” tek lindjet cezariane!

lindjet cezariane
Rikuperimi pas operacionit cezarian, 5 gjerat qe duhet absolutisht te dini Lindje cezariane apo natyrale cila eshte me e mira per nenen dhe femijen? Sipas të dhënave të paraqitura nga “Ora News” në Shqipëri cdo ditë dhe më shumë po përdoret mënyra e lindjes me operacion cezarian. Pra kemi shumë më pak lindje natyrale se më parë. Lindjet cezariane gjithnjë...

Ajola Xoxa dhe Erion Veliaj prindër për herë të parë!

ajola xoxa dhe erion veliaj behen prinder
Ajola Xoxa dhe kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj, mëngjesin e ditëës së sotme janë bërë prindër. Nëna dhe fëmija gëzojnë shëndet të mirë. Vetëm pak ditë më parë Erion Veliaj është shprehur në lidhje me ndjesinë që i ka falur fakti që brenda barkut të Ajolës po rritej një fëmijë. Ja cilat kanë qënë fjalët e tij: "Më ka transformuar....

Rritet rasti i femrave që kërkojnë të jenë sterile!

Ndërsa në botë shumë femra lotojnë dhe luten cdo ditë për një fëmijë të tjera zgjedhin të mos sjellin kurrë në jetë një vogëlush. Duket se është kthyer në “modë” dhe madje këto mendime i ndajnë edhe në grupe të posacme të quajtura “child free”. “Child Free group” Lindi në SHBA dhe duket se po njihet gjithnjë e më shumë edhe...

E padrejtë! Fatkeqsisht tumoret po prekin gjithnjë e më tepër fëmijë

Është aprovuar një terapi e re gjenetike që lufton tumorin në gjak. Quhen T-Car këto terapi të reja dhe janë aprovuar për të luftuar disa forma të tumorit të gjakut, dhe si terapi ushqen shpresa të mëdha. Fatkeqsisht fëmijët e prekur nga tumori në gjak janë të shumtë edhe pse në më të shumtën e rasteve terapia rezulton të...

Kujdes, jeta e fëmijëve sërish në rrezik! Pas sfidës “Balena Blu” vjen “Momo”

Pas sfidës që gati një vit më parë morri disa jetë të rinjsh edhe në vendin tonë tashmë shfaqet një tjetër rrezik me emrin “Momo”. Një tjetër sfidë virale që po drithëron prindërit gjendet pikërisht në aplikacionin Whatsapp. Për të gjithë prindërit cfarë duhet të dini në lidhje me sfidën e re që po vë në rrezik jetën e fëmijëve Krijuesi...

Fëmija 10 javësh rrezikon të humbë gishtin…Nëna bën thirrje, kujdes nga flokët!

Ky është një postim të cilin nëna e fëmijës e ka shpërndarë me qëllim që të gjitha nënat e tjera të kenë kujdes. Ajo shprehet: “Të gjitha nënat dhe baballarët, e madje edhe ata që nuk kanë një fëmijë për momentin duhet ta lexjnë dhe ta shpërndajnë këtë postim në mënyrë që sa më shumë njerëz të mësojnë rrezikun dhe...

Dy fjale per ty engjelli im qe po te mbaj brenda barkut

Ditet kalojne si pakuptuar. Iken nje..dhe nje...edhe nje tjeter.... Ikin dhe sa hap e mbyll syte si nje puhize ere kalojne edhe muajt. Ndoshta akoma je i vogel por ke filluar te rritesh mrekullia ime. Te ndjej cdo dite e me shume. Thone qe ne nenat rrisim femijet por ne fakt je ti ai qe po me rrit mua...nuk...

Video shok, dadoja në Kinë dhunon fëmijën 8 muajsh në ashensor

video
Ndonjëherë fëmija komunikon shumë qartë me ne, dhe detyra jonë është ta dëgjojmë. Të intrpretojmë si duhet sinjalet e tij. Dhe nuk mendoj se fëmija qan dhe refuzon në mënyrë ekstreme të qëndrojë me një person të caktuar nëse nuk ka dicka të keqe që e pret. Është normale të mendoni “po edhe fëmija im qan kur unë largohem, dmth...

Bebi i Javës

19,446FansaPëlqeje
41,061NdjekësitNdjek
8NdjekësitNdjek

Moti

Tirana
broken clouds
8 ° C
8 °
8 °
87 %
3.6kmh
75 %
Sht
8 °
Die
6 °
Hën
8 °
Mar
6 °
Mër
5 °